25 yıldır katilleri karanlıkta olan Uğur Mumcu anıldı

0
96

 

24 Ocak 1993’te Ankara’da evinin önünde, aracına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giden Uğur Mumcu, ölüm yıl dönümünde anıldı. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Uğur Mumcu yaşasaydı, şu an Silivri Cezaevi’nde olurdu” dedi.
KORSAN – Gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun suikast sonucu öldürülmesinin üzerinden 25 yıl geçti. Bu yıl da Mumcu, saldırının gerçekleştiği yerde ailesinin düzenlediği törenle anıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekillerinin katıldığı törende Uğur Mumcu’nun anısına Selda Bağcan şarkı söyledi. Soğuk havaya rağmen çok sayıda kişi anma töreni için Mumcu’nun evinin önündeydi. 24 Ocak 1993 tarihinde öldürülen Uğur Mumcu’nun anma töreni için çok sayıda kişi erken saatlerde katliamın gerçekleştiği yere gelerek ellerindeki karanfil ve mumları anıta yerleştirdi. “Şeriata, faşizme, gericiliğe geçit yok” sloganlarının atıldığı törende sanatçı Selda Bağcan şarkılarını Uğur Mumcu’nun anısı için söyledi. Bağcan’ın ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Mumcu ailesi önce ‘Faili Meçhuller Anıtı’na, ardından Mumcu’nun öldürüldüğü yere karanfil bıraktı.

‘GÖRDÜĞÜ KARANLIK GERÇEK OLDU’

Törene katılan CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, “Bu baskıların tamamı gerçekler ortaya çıkmasın diyedir. Halkımız olayların gerçek yüzünü görmesin, geleceğe dönük öngörülerden yoksun kalalım karanlık içerisinde olalım diyedir” dedi. Törene gelirken Mumcu’nun yaptığı bir konuşmayı tekrar dinlediğini aktaran Yılmaz, “Orada, ‘korku, sömürü, baskı bu sistemin temel karakteridir. Bunların tamamı değişmelidir’ diyordu ve öldürülen gözaltına alınan gazetecileri anlatıyordu. Dönüp baktığımızda Uğur Mumcu’yu katleden karanlık eller geldiğimiz karanlık noktayı döşeyen ellerdir. Çocuklarımız cemaatlere yurtlara kaptırıldığında, ‘40 yıl sonra bunlar okuyacaklar, paşa olacaklar, hakim savcı olacaklar’ dedi. Bunların hepsi oldu. İşte o öngörü orada sussun diye katledildi. Onun gördüğü karanlık Türkiye’de yaşanır hale geldi” diye konuştu.

TGS’DEN AÇIKLAMA: KARA BİR LEKE

İstanbul’da Türkiye Gazeteciler Sendikası da Şişli Harbiye’de bulunan Uğur Mumcu Anıtı önünde anma etkinliği düzenlendi. TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar, Uğur Mumcu’nun 25 yıl önce katledildiğini hatırlatarak, “Uğur Mumcu cinayetinin siyasiler tarafından verilen onca söze karşı aydınlatılmaması ve faillerinin yargı önüne çıkarılmaması tarihte kara leke olarak durmakta” dedi. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Uğur Mumcu cinayeti aydınlatılmadı. Katledenlerin arkasında hangi gücün olduğu siyasilerin verdiği sözlere rağmen bulunamadı” dedi. Yarkadaş, yaşasaydı Uğur Mumcu’nun da muhtemelen cezaevinde olacağını belirterek, “Uğur Mumcu bildiği gerçekleri saklamayan ve kalemini halkı için kullanan bir gazeteciydi. Antiemperyalistti, Atatürkçüydü, özgürlükçü ve laikti. Bugün tam da iktidarın hoşlanmadığı bir gazeteci prototipiydi. O yüzden muhtemelen cezaevinde olacaktı” şeklinde konuştu.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz