ABD’den Afrin için yeni öneri

0
123

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD’nin Afrin için ‘bütün sınıra güvenli bölge’ önerdiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, “Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemeyiz” dedi.

KORSAN –Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarında Tillerson’ın tüm Suriye sınırını kapsayacak şekilde 30 kilometre derinliğinde güvenli hat oluşturma önerisinde bulunduğunu açıkladı. Tillerson da, “Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemeyiz” dedi. NTV Ankara Haber Müdürü Uğur Şefkat’in haberine göre, Tillerson görüşmede, “Aslında bizim aklımızda 10 kilometrelik bir derinlik vardı. Ancak öyle görünüyor ki güvenlik kaygılarınızın giderilmesi için bunun 30 kilometre olması gerekiyor. Esasen bu derinliği 30 kilometre olarak öngörüyoruz. Ancak bu sizin güvenlik kaygılarınızı karşılıyor. Baştan sona güvenli hat olsun, terör saldırıları size gelmesin. Güvenli hatla kastettiğimiz bu” dedi.

TÜRKİYE DAHA ÖNCE ÖNERMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Paris’te yapılan “Kimyasal Silah Kullanımının Cezasız Kalmaması İçin Uluslararası Ortaklık” konulu Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir görüşme yapmıştı. Türkiye Suriye’de savaşın başlamasından bu yana zaman zaman sınırda güvenli bölgeler oluşturulması yönünde uluslararası koalisyona teklifte bulunmuştu.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz