Afrin harekatı Yusuf için mi yapılıyor?

2
856
İdris Özyol

Kendi kendini Kemer Belediye Başkan adayı ilan eden ve AKP ilçe teşkilatının açtığı hizmet ofisine çöken Yusuf Üras’ın marifetlerini anlatmıştık dün. Yusuf bugün ‘kamuoyunu bilgilendirdi’. Hakkındaki iddialar asılsızmış. Kelime oyunları yapmış aklı sıra, lakin GATAB meselesine hiç değinmemiş mesela. Belli ki o kanalizasyonun konuşulmasını istemiyor. Oysa oradaki pis kokular dağılmış, dağıtılmış değil. Neyse. Demiş ki Yusuf: “Ülkemizde bu kadar ciddi meseleler varken, her gün şehit haberleri gelirken hiç bir haber niteliği taşımayan, tamamen ayrıştırma ve bölme amacı güden yazı veya paylaşımlar, birilerinin talimatı ile yazılmakta ve Kemer’de uzun zaman sonra sağlanan en güçlü birlik beraberliğe, AK Partimize zarar verme amacı gütmektedir”. Vay canına! İki türlü okunabilir bu cümle. Birincisi: Yusuf önemsiz bir adamdır, niye ciddiye alıyorsunuz? İkincisi her gün ‘şehit’ haberleri gelirken niye bölücülük yapıyorsunuz? Sanki memleketin çocukları Yusuf’a halel gelmesin diye şehit oluyor. Oysa o şehit haberleri gelirken Yusuf ne yapıyor?

Hangi sıfatla görüşme yapacaksın?

10 Şubat’ta mesela AKP’nin Göynük hizmet binası açılışında arz-ı endam eyliyor. Doğum gününü kutluyor, pasta kesiyor, çocuklarla top oynayıp sosyal medyada paylaşıyor. Siyasi ziyaretler yapıyor, birilerinin yeni görevini tebrik ediyor. Pişmiş kelle gibi sırıtan fotoğraflar, bol gülücüklü yorumlar gırla gidiyor. Bir matemdeki, sormayın gitsin. Kendini eleştirenlere ‘şehit’ tokadı, kendisine neşeli hayat… Ve ardından da yine demiş ki: “Partimin yaptığı hizmetlere sahip çıkar nitelikteki ‘hizmet ofisimiz’ ifadesini kullanmam gayet nizamidir ve aidiyet gereğidir”. Tamam diyelim ki bunu anladık da, “Bundan sonra tüm görüşmelerimizi Göynük ofisimizde gerçekleştireceğiz” ifadesi neyin sahiplenmesi? O ofiste ne görüşmeleri yapılacak ve Yusuf o görüşmeleri hangi sıfatla, yetkiyle gerçekleştirecek? Buna cevap var mı? Tık yok. Kelime oyunları yapıyor, hinlikle sıyrılmaya çalışıyor. Aklımızla alay ediyor yani.

Hangi partiden başkan adayısın?

Ha bir de şu ‘Kemer Belediye Başkan Adayı’ meselesi var. Ona şöyle bir cevap vermiş aklınca: “7 Aralık 2017’de sosyal medya hesabımdan, ‘Kemer Belediye Başkan Adayı’ yazan, kampanya ajansı tarafından hazırlanmış hizmet sözleşmesi paylaşılmış ancak bu paylaşımda hiç bir şekilde AK Parti ifadesi, parti logo ve renkleri kullanılmamıştır. Aday adaylığı süreci olmadığı, ancak yeniden başkan adaylığım söz konusu olduğu için dost ve sevenlerimi bilgilendirmek amacıyla yapılan bu paylaşımda ‘aday’ ifadesinin kullanılmasında herhangi bir yanlış yoktur”. Bu cümlede de iki şeyin altını çizmek gerekiyor: Birincisi, “Hiç bir şekilde AK Parti ifadesi, parti logo ve renkleri kullanılmamıştır”; ikincisi de, “yeniden başkan adaylığım söz konusu olduğu için”. Dediğimiz gibi Yusuf kendi kendini başkan adayı ilan etmiş, ama AKP logosu kullanmadığı için, nereden olursa artık.

Hangi onurdan bahsetmektesin?

Gelelim en tilt olduğum bölüme: “Birilerinin kalemşorluğunu yapacağım derken onurlu gazetecilik mesleğini ayaklar altına alan bu şahsiyetlere itibar etmemenizi rica ederim”. Kimin kalemşorluğu mesela? Onu da bir açıklasa da öğrensek. Sütre gerisine pısıp oradan muteber siyasetçi ahkamı kesmek hem kolay, hem de bir o kadar ucuz. Benim gibi bütün Antalya’nın tanıdığı bir gazeteciye ‘onurlu gazetecilik’ ahkamı kesmek yerine, hayatında bir kez ‘onurlu bir siyasetçi’ gibi davranarak AKP teşkilatındaki kimlerin bize kalemşorluk yaptırdığını bir açıklasa da kamu alem öğrense. Böyle ucuz teranelerle ‘kamuoyunu bilgilendiriyorum’ ayağına yatmak kolay. Afrin’de şehit düşenlerin kanı üzerinden sağa sola parmak sallamak da en ucuz iş. Eyy Yusuf, sen şu GATAB’ın hesabını versen ya önce. Bu ülkenin evlatları sen Kemer bölgesinin rantına oturasın diye şehit düşmüyor oralarda. İki dakika onurlu ol ki, sana da bir adam muamelesi yapabilelim.

 

Yazarın diğer yazıları

Yusuf ÜrasAKP’ye nasıl çöktü?

FETÖ’den yargılanmama neden olan haber

CHP’de ince hesaplar

Kurtcephe iddianamesine yeni isimler

Büyükşehir o farenin peşinde

2 Yorumlar

 1. Sayın Vatandaş,
  Yapmış olduğunuz yorum, yazıya getirdiğiniz eleştiriler nedeni ile değil, yazınızda kullandığınız dil ve hakaret ifadeler nedeni ile yayımlanmamıştır. Yazınızı bu doğrultuda düzenler ve yineden yollarsanız yayınlayacağız.
  Saygılarımızla…

 2. Sevgili İdris ÖZYOL. Dünkü “Yusuf Üras AKP’ye nasıl çöktü?” başlıklı yazınıza kendimce bir yorum yapmış ve ‘yüzde yüz’ doğru olduğunu bildiğim konularda bilgi aktarmıştım.

  Aslında Ak Parti Kemer’de geçmişte yaşananlar ve o yaşananların bugüne etkisi üzerinde daha kapsamlı bir yazı yazmak ve aracılığınızla kamuoyunu bilgilendirmek istiyorum. Ancak bunu yakın bir ileriki zamana bırakmak zorundayım. Birkaç zaman önce bir üşütme ile hastaneye gittim ve iki damarıma takılan stentlerle geri döndüm. Şimdi çok çabuk yoruluyorum ve bu dönemi biraz dinlenerek geçiriyorum.

  Bu yorumumun nedeni ise bu yeni yazınıza konu olan ve Yusuf Üras tarafından yapılan sözde ‘Kamuoyu bilgilendirilmesi’

  Bana göre bu bilgilendirme ile Yusuf Üras haklı iken haksız duruma düşmüştür.

  Haklıdır çünkü geçen yerel seçimlerde kendisine ve partisine ihanet ederek, MHP Adayı Mustafa Gül’e aleni olarak destek veren geçmiş dönem ilçe yöneticilerine ve aday adaylarına rağmen yanılmıyorsam 7978 oy almıştır. ( Yine yanılmıyorsam seçilen MHP Adayı 10203 oy almıştır.)

  Haklıdır çünkü o ihanetin mimarları şu anda yine Ak Parti Teşkilatı içerisindedirler.

  Haklıdır çünkü o seçimlerin ardından küsmemiş ve çalışmalarına devam etmiştir.

  Bunlara rağmen haksız olduğu konular da var tabii.

  Bu kusurların hepsi bir yana kurmuş olduğu ““Birilerinin kalemşorluğunu yapacağım derken onurlu gazetecilik mesleğini ayaklar altına alan bu şahsiyetlere itibar etmemenizi rica ederim” cümlesi her türlü nezaketsizliğin üstündedir.

  Aslında bana göre kendisinin kurmadığı ancak sahiplenmek zorunda kaldığı bu çirkin cümle ile “haklı” konumundan “haksız” konumuna düşmüştür.

  Yine arz etmek isterim ki kurulduğundan kapatıldığı güne kadar hemen her dönemde çeşitli yolsuzluklara konu olan GATAB ile ilgili konular benim yorumumun konusu değildir.

  Benim anlatmak istediğim Yusuf Üras’a Ak Parti adı ve amblemi altındaki her şey helaldir. Çünkü aday adaylığından adaylığa geçtiğinde kendisini terk eden ve MHP Adayına çalışan partililere rağmen o canla başla çalışmış ve şu güne kadar hiçbir Ak Parti Kemer Adayı’nın alamadığı kadar yüksek bir yüzde ile oy almıştır…

  Sevgi ve saygılarımla…

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz