Afrin harekâtına “el Kaide” desteği

0
108

KORSAN DÜNYA SERVİSİ- Türkiye’nin Hatay’ın doğusu ile Cerablus arasında küçük bir cep olarak kalan PYD kontrolündeki Afrin’e olası harekâtı için beklenti sürerken, Kuzey Suriye’de Türkiye’nin desteklediği ÖSO kaynakları, Türkiye’nin harekâta 17 bin asker ile girişeceğini ve Afrin’in güneyinde açılacak cephe için Suriye’de el-Kaide’nin kolu olan el-Nusra unsurlarından oluşan “Heyet Tahrir eş Şam” bölgesinin kullanılmakla kalmayacağını, söz konusu unsurların da Afrin harekâtına destek vereceğini açıklıyor.

Kuzey Suriye Gözlemcisi (Northern Syria Observer, NSO) adlı site, bölgedeki ÖSO yetkililerinin harekât hazırlıklarına ilişkin açıklamalarını yayınladı. ÖSO yetkililerinin açıklamalarına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin ve Halep vilayetinin kuzeyindeki diğer bölgeleri ele geçirmek için bir kaç gün içinde harekâta başlayacak. TSK, bunun için 17 bin askerini seferber etti. TSK ayrıca, harekâta katılacak ÖSO unsurlarına havadan koruma sağlayacak.

Harekât, 2016’da “Fırat Kalkanı” operasyonunun yapıldığı Afrin’in doğusundaki Cerablus bölgesinden başlayacak. Sitede yer alan haberde, ÖSO yetkililerinin açıklamalarındaki dikkat çekici kısım ise şöyle: Harekâtın Afrin’in güneyindeki kısmı, bölgede egemen olan Heyet Tahrir eş Şam ve Nureddin Zengi Hareketi adlı grupların bulunduğu bölgeden başlayacak. Bu grupların TSK’ya direniş göstermeleri beklenmediği gibi Afrin harekâtına katılacakları da öngörülüyor. Haberde yer alan ÖSO yetkililerinin açıklamalarında, “bölgede harekâta katılacak değişik grupların sayısının 6 bin 500 olacağı” ifadesiyle, harekâta sadece ÖSO unsurlarının katılmayacağı da anlaşılmış oluyor.

Heyet Tahrir eş Şam, Suriye’de terör örgütü el-Kaide’nin kolu olarak kurulduktan sonra düzmece bir ayrılık ile el-Nusra adını alan unsurların yeni bir isim altında diğer gruplarla birleşmesinden oluşan yeni bir terör örgütlenmesi olarak biliniyor. Heyet Tahrir eş Şam, TSK’nın geçen aylarda İdlib’de barışı koruma bölgeleri oluşturulmasına ilişkin harekâtında ise Türkiye’ye tehditler savurmuş ve Türk askeri personelinin görevini engellemeye çalışmıştı.

Ocak 2017’de oluşturulan Heyet Tahrir eş Şam (Şam’ı Özgürleştirme Heyeti), şu unsurlardan oluşuyor: Fethu’ş Şam (el-Nusra) Ceyşü’l Sünne, Ensaruddin, Liva El Hak ve Nureddin Zengi Hareketi. Grubun lideri olarak, Ahrar’uş Şam’ın eski lideri Ebu Cabir Haşim eş Şeyh seçilmişti.

NSO sitesine konuşan ÖSO kaynağı, Türkiye’nin Afrin’in kuzeyindeki sınır bölgesine 7 bin asker ile hava savunma sistemleri ve topçu bataryaları konuşlandırdığını açıklarken, çok sayıda ÖSO militanının, Kilis ve sınırın öte yanındaki el Rihanniya kasabalarında toplandığını ve harekâtı beklediklerini ifade etti. Kaynak, Afrin’den sonra hedefin Menbiç olduğunu da açıkladı.

Menbiç ve Cerablus’ta bombalı saldırılar

Öte yandan, harekâtın odak noktaları olan, ÖSO ve TSK kontrolündeki Cerablus ile PYD kontrolünde olan Menbiç’te, iki ayrı bombalı saldırı meydana geldi.

Cerablus’taki iki ayrı patlamada iki kişi öldü, bir kişi yaralandı. Site, patlamanın, şehrin ortasındaki El-Ayin meydanında uzun süredir duran bir traktöre yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda meydana geldiği bilgisini verdi.

NSO, PYD kontrolündeki Menbiç’te ise bomba yerleştirilmiş bir araçla yapılan saldırıda, ölen ya da yaralanan olmadığı haberini verdi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz