Afrin’de neler yaşanıyor?

0
77

Afrin’de neler yaşanıyor?

Türkiye sınırında yaşayan köylülerin Afrin’in merkezine göç ettiği belirtildi. Dükkanların çoğu kapalı. Sadece hastaneler açık. Halk ÖSO güçleriyle ilgili kaygılı. Stok yapılan kentte yiyecek sıkıntısı yok. Fakat dışarıyla bağlantı kesik. Halk özellikle Rusya’ya tepkili.

KORSAN – Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği harekat Afrin’deki gündelik yaşamı baştan aşağı değiştirmiş durumda. Şehir içinden BBC Türkçe’ye bilgi veren gazeteci ve siviller, harekatın kentteki yaşamı nasıl etkilediğini aktardı. Öncelikle Türkiye sınırındaki birçok köyde yaşayanların Afrin merkezine göç ettiğini bildirildi. Bununla birlikte henüz Afrin’den dışarı göç yaşanmadığı dile getirildi. Bir kent sakini, Suriye yönetiminin elindeki alanlara açılan Halep yolunun Suriye askerleri ve Şii milisler tarafından kontrol altında tutulduğunu, buradan sadece gıda malzemeleri taşıyan araçların giriş çıkışına izin verildiğini söyledi. Bir başka yerel kaynak da, “İnsanlar kuzeye, Türkiye’ye gidemezler, sınırda bombalara hedef olurlar. İdlib’e gidemezler, İslamcılar tarafından hoş karşılanmazlar. Rejim bölgesine de gidemezler, rejimle uzun yıllardır sorun var” dedi.

SİVİL ÖLÜMLER OLDUĞU İDDİASI

Sokaklardaki hareketliliğin azaldığı, dükkânların çoğunun kapalı olduğu, gündüz açılan bazı dükkanların da akşam saatlerinde kapatıldığı aktarıldı. Sürekli açık olan yerler ise hastaneler. Kent sakinleri, hava saldırısında benzin istasyonu, fabrika gibi sivil noktaların da bombalandığını, ölenler arasında birçok sivil olduğunu öne sürdü. Evlerin çoğunun bodrumlarının olduğu, hava saldırıları sırasında herkesin bodrumlara sığındığı belirtildi. Afrin’e bir operasyonun yıllardır olasılık dahilinde olduğu için sivillerin yıllardır buna hazırlık yaptığı da gelen bilgiler arasında. Şehir sakinleri bu yüzden evlerine önceden gıda ve ürün stoku yaptı. Bazı yerel kaynaklar, sivillerin de silahlandığını ileri sürdü.

MUHALİFLERLE İLGİLİ KAYGILAR

Kent sakinleri arasındaki yaygın kaygı ise, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrin’deki nüfusun çoğunun Araplardan oluştuğunu söylemesinin ardından, Kürtlerin Afrin’i terk etmeye zorlanması. Operasyonda yer alan Suriyeli muhalif grupların varlığı da kaygıları arttıran bir etken. Bir kaynak, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin evleri yağmalaması, kadınları taciz etmesi gibi endişeleri olduğunu anlattı. Bir yerel gazeteci de, harekâtla ilgili olarak hem ABD, hem Rusya, hem de Suriye yönetimine tepki olduğunu aktardı. Aynı gazeteci, en büyük hayal kırıklığının ise Rusya ile ilgili yaşandığını anlatırken şunları söyledi: “İnsanlar, ‘Biz yıllarca burada sakin bir şekilde yaşadık, bütün çatışmaların dışında kaldık, bize neden bunu yaptıklarını anlamıyoruz. Ruslar neyin karşılığında burayı bırakıp gittiler, anlamıyoruz’ diyor”.

‘YPG’LİLER GECE ORTAYA ÇIKIYOR’

Fiziki olarak çevreyle bağı kopmuş şehrin dışarıyla iletişimi de kısıtlı. Türkiye’deki şebekeler üzerinden kullanılan internet, harekât ardından hemen hemen kullanılamaz hale geldi. Telefon bağlantısında da zorluk yaşanıyor. Afrin’le telefon bağlantısı kurmak için bazen bir telefon numarasını defalarca aramak gerekiyor. Elektriğin ise zaman zaman kesildiği ama genelde var olduğu belirtildi. YPG’lilerin ise gündüzden ziyade geceleri faaliyet yürüttüğü gelen bilgiler arasında. ÖSO güçlerinin gündüz aldıkları bazı yerlere YPG’liler tarafından gece operasyon düzenlendiğini iddia edildi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz