Afrin’den sivil kaçış sürüyor

0
55

Kuşatma altına alınan Afrin’deki sivillerin yanlarına aldıkları eşyalarla birlikte Suriye rejiminin kontrolü altındaki Nubul ve Zehra bölgelerinin yanı sıra yine doğuda YPG tarafından kontrol edilen Menbiç doğru göç ettikleri belirtildi.

KORSAN – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürütülen Afrin Operasyonu’nun 53. gününde kent merkezinin kuşatma altına alındığını duyurdu. 20 Ocak’ta başlatılan harekatta amaç, Afrin’in YPG militanlarından arındırılması, Kürt militan güçlerin Fırat’ın doğusuna geçişe zorlanması ve böylece Fırat Nehri boyunca bir Kürt koridoru oluşturarak otonom bölge altında Kürt kantonlarını birleştirmesinin önüne geçmekti.

AFRİN KENT MERKEZİ KUŞATILDI

TSK’dan 13 Mart’ta yapılan açıklamada, askerlerin kent merkezine ulaştığı duyuruldu. Açıklamada, “Harekat kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 12 Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin kent merkezi kuşatıldı” denildi. Dün, yine TSK tarafından yapılan açıklamada kent merkezine 1.5 kilometre mesafenin kaldığı kaydedilmişti. Genelkurmay Başkanlığı ise öldürülen YPG’li militan sayısıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Hedeflerin kara ve hava operasyonlarıyla imha edilmesi ile sürdürülen harekatın başından bu yana 46’sı son 24 saatte olmak üzere, toplam 3 bin 393 kişi etkisiz hale getirilmiştir”.

HALEP KORİDORU BOMBALANIYOR

Bu arada, dün medyaya yansıyan görüntülerde binlerce kişinin kentten kaçtığı, bu nedenle uzun araç kuyrukları oluştuğu görülüyordu. Afrin’de yaşayan sivillerin, yanlarına aldıkları eşyalarla birlikte Suriye rejiminin kontrolü altındaki Nubul ve Zehra bölgelerinin yanı sıra yine doğuda YPG tarafından kontrol edilen Menbiç’e gittikleri görülüyor. Gazete Karınca’dan Fatma Koçak’ın aktardığına göre,  Afrin’deki kamplarda göçmenler yiyecek ve su sıkıntısı çekmeye başladı. Göçmenler can güvenliklerinden endişe duyarken, bombalanan köylerden kent merkezine bir ‘iç göç’ söz konusu. Şehir merkezinde ise, göç nedeniyle inşaat halindeki binalar da dahil neredeyse tüm konutlar dolu vaziyette. Yardımların geldiği Halep koridoru bombalanıyor, fırınlar kapalı. Bir açlık krizinin kapıda olduğu haberleri gelmeye devam ediyor. (Kaynak: Gazete Karınca ve Ahvalnews)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz