Afrin’e hava harekatı

0
52

Özgür Suriye Ordusu’na bağlı birliklerin Afrin’e girmeye başladığını duyuruldu. Türk savaş uçaklarının Suriye’nin kuzeyindeki PYD hedeflerini bombaladığı dile getirilirken, Başbakan Yıldırım, “TSK, havadan harekata başladı” dedi. TSK da “Saat 17.00 itibarıyla Zeytin Dalı harekatı başlatılmıştır” diye açıklama yaptı.

KORSAN –  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “ABD’nin ne dediği artık umurumuzda değil. Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Menbiç operasyonu takip edecek” açıklamasının ardından Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO), bağlı birliklerin bir kısmının Afrin’e girmeye başladığını duyuruldu. Resmi ağızlardan yapılan açıklamalarda, “Türk savaş uçakları, Suriye’nin kuzeyindeki PYD hedeflerini bombalıyor” bilgisi de yer aldı.

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN AÇIKLAMA

Bilecik’te AKP il kongresinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım Afrin harekatına ilişkin açıklama yaptı. Yıldırım, şunları söyledi: “Şu an itibariyle kahraman silahlı kuvvetlerimiz bir süreden beri milletimizin bölgedeki vatandaşlarımızın başını ağrıtan Afrin’de yaşayan Arap, Kürt, Türkmenlere zulüm eden PKK, PYD, YPG ve DEAŞ unsurlarını, teröristlerini yok etmek için havadan harekata başlamıştır. Allah Mehmetçiğin, kahraman askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Türkiye dostluklarına önem veren bir ülkedir. Ancak Türkiye’ye karşı husumet içinde olanlar birliğimizi beraberliğimizi bozmaya çalışanlar da en ağır şekilde cezalandırılırlar. Bunu bütün dünya bilmelidir. Kimseye düşmanlığımız yok”.

TSK: ZEYTİN DALI HAREKATI BAŞLADI

Başbakan’dan bir süre sonra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) da açıklama yaptı.  TSK’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Saat 17.00 itibarıyla Zeytin Dalı harekatı başlatılmıştır” denildi. TSK’nın açıklaması şöyle: “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır”.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz