AKP kendi tüzüğünü bile takmıyor

0
1059
İdris Özyol iozyol@gmail.com

İdris Özyol

AKP tüzüğünün bazı kısımları 12 Eylül 2015’te yapılan 5. Olağan Büyük Kongre’de değiştirildi. Hani şu yola çıkarken tüzüğe koydukları, sonra ayaklarına dolanan meşhur ‘3 dönem engeli’ vardı ya, işte onu aşmak, askıya almak için yaptılar bu değişikliği. Değiştirilen bölümlerden biri de il ve ilçe kongrelerini düzenleyen 46’ncı maddenin 4’üncü fıkrasıydı. Deniliyor ki o fıkranın üçüncü paragrafında; “Bir kongre döneminde, alt kongrece bir teşkilat kademesinin zorunlu veya ihtiyari organlarına seçilen kişiler, aynı kongre döneminde üst kademe organlarına başkan adayı olamaz ve aday gösterilemez”. Bahsettiğimiz AKP’nin kendi anayasasıdır. Yani kendi elleriyle yazdılar, kendi elleriyle değiştirdiler. Herhangi bir siyasi güç, dış mihrak, üst akıl filan onlara zorla yazdırmadı bu anayasayı. Kendi içlerindeki hukuku kendileri düzenlediler. Uymak zorundalar mı? Diyeceksiniz ki, toplumun bütününü ilgilendiren TC Anayasası’na aldırış etmeyen, Anayasa Mahkemesi’ni takmayan bir siyaset kendi kurallarına niye uysun ki? Siz de haklısınız. Kendi bilecekleri iş.

Rıza Sümer’e ‘postmodern darbe’

Peki, biz bu tüzük maddesini niye hatırlatıyoruz? 25 gün kadar önceye gidip, oradan yavaşça şu ana gelelim. Cumartesi günü yapılacak kongreye kadar iğreti bir şekilde koltukta oturacak olan İl Başkanı Rıza Sümer’e 25 gün önce Genel Merkez tarafından, “Yeniden adaysın. Git çalış. Listeni yap” denildi. 10 gün kadar çalıştı Rıza Sümer. Ta ki 28 Şubat’a kadar. Tam da 28 Şubat darbesinin yıldönümünde Rıza Sümer’in kişisel tarihi açısından ‘postmodern’ sayılabilecek bir darbe yaşandı. Apar topar görevden alındı. Tabii kamuoyuna kongrede il başkan adayı olmayacağı şeklinde açıklandı. Yazılı açıklamada Erdoğan’la aynı davaya hizmetten, kutlu yürüyüşten, partinin neferi olmaktan, paha biçilmez mutluluktan filan bahsetti. Bla, bla, bla…

Tüzüğe rağmen il başkan adaylığı

Rıza Sümer’i burada bırakıp bir de 15 Eylül 2017’ye gidelim. Ne vardı o gün? AKP’nin Kepez İlçe Kongresi… Kim seçildi? Tek aday olarak atanan İbrahim Ethem Taş. AKP’nin eski il başkanlarından Hamza Taş’ın oğlu olan İbrahim Ethem Taş, daha Kepez’deki koltuğunu ısıtmadan, 6 ay sonra il başkan adayı olarak atandı. Şimdi yazımızın en başına dönelim ve tüzüğü hatırlatalım: “Bir kongre döneminde, alt kongrece bir teşkilat kademesinin zorunlu veya ihtiyari organlarına seçilen kişiler, aynı kongre döneminde üst kademe organlarına başkan adayı olamaz ve aday gösterilemez”. Aynı kongre dönemi mi? Aynı kongre dönemi… Taş, alt kongrede zorunlu bir organa seçilmiş mi? Seçilmiş… İl başkan adayı olabilir mi? Olamaz. AKP’lilerin kendi yazdığı tüzük öyle diyor.

Kendi hukukuna hülle yapan parti

Sizce bu tüzük maddesine uyarlar mı? Tabii ki uymazlar. Her zaman yaptıkları gibi arkadan dolanırlar. Kendi yazdıkları hukuka bile hülle yaparlar. Nasıl mı? Muhtemelen İbrahim Ethem Taş’ı Kepez ilçe başkanlığından istifa ettirecekler. Böylece boşa çıkmış olacak. Olur mu? Aslında olmaz. Peki, kim, ne diyecek? Kim olmaz diye sesini yükseltecek? Hiç kimse… Adamı aday olarak Erdoğan atadı. Tıpış tıpış gidip seçecekler. Başka aday var mı? Var… İl başkanlığı için on binlerce imza toplayan Hasan Yeşildağ da aday. Peki, kongrede yarışmasına izin verirler mi? Vermezler… Verseler bile seçerler mi? Seçmezler… Seçseler bile il başkanı koltuğuna oturabilir mi? Oturtmazlar… Kendi hukukunu takmayan bir partinin senin, benim, hepimizin hukukunu takması söz konusu mu? Değil… İşte AKP’de olan bitenin kısa özeti. Memleket ahalisine ne yapıyorlarsa kendi partililerine de onu yapıyorlar yani.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz