AKP’nin ‘Kılıç’ı kılıcı nasıl yedi?

0
2389
İdris Özyol iozyol@gmail.com

İdris Özyol

AKP Antalya Kongresi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı şovun gölgesinde kaldı. Öncesinde başlayan tartışmalar ise alttan alta sürmeye devam ediyor. En çok konuşulan mevzu da kongre öncesinde adı il başkan adayı olarak gündeme gelen eski milletvekili Burhan Kılıç. AKP’nin duayen isimlerinden Burhan Kılıç’ın nasıl ve kimler tarafından yenildiğine ilişkin iddialar mevcut yönetimin genetik kodlarını, derin bağlantılarını ve girift ilişkilerini özetliyor. En baştan alalım. Aslında Burhan Kılıç il başkan adayı yapılacaktı. Arkasına geniş bir destek alan Kılıç’a söylendiğine göre Erdoğan da ‘tamam’ demiş. Fakat Burhan Kılıç sağda solda, “Ben gelince bunların hepsini sileceğim” deyince olan olmuş. “Bunlar” kim? Az sabredin anlatacağım.

‘Sileceğim’ dedi, kendisi ‘silindi’

Burhan Kılıç’ın “Sileceğim” dediği tayfa bunu duyunca, Genel Merkez’de yatıp kalkmaya başlamış. Yapılan lobi faaliyetleri fayda etmeyince de, pat bir operasyon. Ne operasyonu? Otopark operasyonu. Hani şu Şubat ayı sonlarında 17 kişinin gözaltına alındığı, 8’i polis, 10 kişinin tutuklandığı meşhur operasyon. Tutuklananlardan biri de Tunahan Otopark’ın işletmecisi Okay Özbek. Bu arada otoparkın ismine de dikkat. Söylendiğine göre Süleymancılar Cemaati’nin lideri Süleyman Hilmi ‘Tunahan’dan geliyor otoparkın ismi. İşletmeci Okay Özbek de Burhan Kılıç’ın yakın dostu. Yani Kılıç’ın sürekli uğradığı bir adres… Maddi bir ilişkisi olduğunu sanmıyorum. Ama bu dostluk birilerine bulunmaz bir fırsat sunmuş belli ki. Operasyona Burhan Kılıç’ın da adı karıştırılarak ekarte edildi. “Sileceğim” dediği şahıslar, Burhan Kılıç’ı sildirdi.

Herkesin tırstığı il yöneticisi kim?

Dünkü yazımda AKP İl Kongresi’ni hangi ekibin kazandığını, kimlerin silindiğini yazmıştım. Kazanan ekibin odağındaki isim Mehmet Çetinkaya. Herkesin tırstığı bir isimden bahsediyoruz. Çetinkaya’nın etrafından adeta bir korku imparatorluğu oluşturulmuş. İddialara göre AKP’nin teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Mustafa Ataş’ın oğlu Çetinkaya’nın ortağı. Çetinkaya’nın bir diğer ortağı ise eski il başkanı, şimdi milletvekili ve MKYK üyesi Mustafa Köse. Hem avukatlık ofisi ortağı, hem de farklı şirketlerde pay sahibiler. Mesela 21 Ağustos 2006’da kurulan ve 6 Nisan 2015’te kapatılan “Falez İletişim, Temizlik, Turizm, İnşaat Limited Şirketi”nin 3 ortağından ikisi Mustafa Köse ve Mehmet Çetinkaya. Büyük ortak ise Evren Koç diye biri. Söylendiğine göre bu Evren Koç kayıp, yani firari. Günahı söyleyenlerin boyuna…

AKP Antalya’yı yöneten iki kuvvet

Yine söylendiğine göre Mehmet Çetinkaya, Mustafa Köse, kardeşi Osman Köse, Muammer Ak, Zekeriya Tonoğlu AKP içinde bir ekip. Ortak noktaları da sadece siyasetle sınırlı değil. Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın da bu ekibe göbekten bağlı olduğu konuşuluyor. Akıl hocalarının da Özler Tekstil’in sahibi Çetin Özler olduğu söyleniyor. Özetlersek, şu anki il yönetiminde en güçlü isim Mehmet Çetinkaya ve dolayısıyla Mustafa Köse. Diğer güç ise Mevlüt Çavuşoğlu. AKP teşkilatı bu iki isim tarafından şekillendirildi. İl başkanı seçilen İbrahim Ethem Taş, tam da bu sarmalın ortasında duruyor. Kendine özgü bir iradesi olduğunu zannetmiyorum. Önce Kepez ilçe başkanı yapıldı, 4 ay sonra da oradan alınıp tüzüğe bile aykırı bir şekilde il koltuğuna oturtuldu. Onunla birlikte Ankara’ya görücüye çağrılan diğer adaylar ise budandı. Yani bir taşla resmen kuş katliamı. Bunları da AKP’den beslenen gazetecilerin hiçbiri yazmaz ha. O yüzden bir kenara sağlam not edin. Başımıza ne iş geleceği belli olmaz.

 

AKP’de kimin dediği oldu?

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz