Akşener: Erdoğan ikinci turda HDP’yle anlaşır

0
2450
AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda HDP’yle anlaşacağını düşündüğünü söyleyen İYİ Parti lideri Akşener, “15 Temmuz’da erken seçim yapabilirler. AKP’den bize yüzde 15 oy kayar” değerlendirmesinde bulundu.

KORSAN – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile CHP’nin belirleyeceği adayın kalması halinde, Erdoğan’ın HDP ile anlaşacağını düşündüğünü söyledi. Erken seçim düşünülüyorsa bunun 15 Temmuz 2018’de yapılacağını ileri süren Akşener, “Bu konuda herhangi bir bilgim yok. Sadece bir öngörü” dedi. Afrin harekatının bir zorunluluk olduğunu ileri süren Akşener, “Afrin’den sonra Menbiç ve Fırat’ın doğusunda gereği yapılmalıdır. Fırat’ın doğusu ve Menbiç içerideki ‘bravo ağabey’ operasyonuna kurban edilmemelidir. Buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz, takipçisi olacağız” diye konuştu.

‘EĞER DÜN SURİYE’YLE KONUŞABİLSEYDİK’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, medya temsilcileriyle bir araya geldi. Akşener, İstanbul’daki toplantıda yaptığı açıklamalarda Afrin harekatıyla ilgili, “Afrin bir mecburiyettir. Eğer dün Suriye’yi konuşabilseydik, tartışabilseydik, uygun zeminlerde müzakere edebilseydik bu mecburiyeti yaşamayabilirdik. En basitinden Hatay, Kilis, Gaziantep, Mersin vergisi ertelenen insanlar şehir olmaz, ticaret üzerinden ülkeye zenginlik katan böle haline gelirdi. Bugünü de kamuoyunu nezdinde konuşamıyoruz, TBMM bile müzakere edemiyoruz. Yarın hangi maliyetleri yükleneceğimizi hep beraber göreceğiz. Demokrasinin güzelliği buradadır. Demokrasi her derde deva bir ilaç olmaktan ziyade, sorunları tartışmamızı sağlayan bir platformdur. Rekabetçi, demokratik siyaset bu yönüyle hayati öneme sahiptir” dedi.

‘MHP’NİN DEVAMI, CHP’NİN BENZERİ DEĞİLİZ’

Akşener, açıklamalarının ardından soruları yanıtladı. “MHP ile hısım mısınız hasım mı” şeklindeki soruya, Akşener, “Biz kimse ile ne hasımız, ne hısımız. Biz MHP’nin devamı değiliz. Biz CHP’nin benzeri değiliz. Biz Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de hasmı değiliz. Biz yorulan, huzura kaçan, neşesi kaçan, sıradan insanların arasında olan asgari müştereklerin, kardeşlik, yardımlaşma, güven duygusunun ortadan kalktığı bir Türkiye’de yeniden huzuru, güveni ve kardeşlik duygusunu oluşturabilmek için bir proje ortaya koyan, ufuk, iddia ortaya siyasi partiyiz” diye yanıt verdi.

‘ADAY OLURSAM ERDOĞAN İKİNCİ TURA KALIR’

Meral Akşener, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalırsanız HDP ile ittifak yapar mısınız” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: “AKP Genel Başkanı Erdoğan HDP ile en derin ahbaplığı, dostluğu, işbirliğini yapan şahıs. Türkiye’ye o zaman Abdullah Öcalan ile müzakere yolunu açan kişi, çözüm sürecini, açılımı, demokratik açılımı ortaya koyan kişi. En derin, en yakın ilişkileri kuran kişi. Şimdi arkadaşımız HDP’yle, PKK’yla ahbaplık etmiş, bugün canı istedi milli ve yerli, pür milliyetçi bir dile döndü ve geri kalan herkes HDP ile aynı blokta. Bu doğru bir şey değil. 24 yıldır aktif siyasetin içindeyim, açık, içi dışı bir vatandaşım ben. Ben aday olduğum takdirde Erdoğan ikinci tura kalıyor demektir. Bu güzel bir psikoloji. Bildiğim kadarıyla HDP, CHP adaylarını çıkaracak, saray koalisyonu da Erdoğan’ı aday çıkaracak. Başkaları çıkmadığı takdirde bugün itibariyle 4 adaylı bir yarış gibi görünüyor. Biz ikinci tura kalacağımıza inanıyoruz. Ben böyle dediğim zaman arkadaşlarım bana kızıyor” dedi.

‘HDP’YLE ANLAŞACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUM’

Akşener, “Şu anda farzı mahal konuşuyoruz. Belli mi olur? HDP ile Erdoğan’ın anlaşacağını düşünüyorum ben ikinci turda. Ben kalmadım ikinci turda, CHP’nin adayı kalıyor Erdoğan’ın karşısında. Gelin sizinle iddiaya girelim HDP ile Sayın Erdoğan anlaşır, ben kendisini tanıyorsam. Tanıdığımı sanıyorum çünkü Rizeli bir arkadaş ile evliyim. Samimiyetle söylüyorum, siz isteseniz de olmaz. Çünkü Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanının, cumhurbaşkanlığı konusunu Türkiye’nin her meselesinin önünde gördüğünü düşünüyorum. Başka türlü Türkiye’nin bekası ile kendi geleceğini iç içe oluşturmazdı. Sanki cumhurbaşkanlığını kaybettiği takdirde dünya yıkılır gibi bir söylem ve psikoloji görüyorum. Onun için o yolları kendisi daha çabuk aşar” ifadelerini kullandı.

‘OHAL GEREKÇESİYLE FETÖ SULANDIRILDI’

İYİ Parti lideri Akşener, “15 Temmuz hain kalkışmayı yaşadık. Tekraren bir mücadele başlattınız, ‘Yenikapı Ruhu’ diye bir kavram ortaya çıktı, milli birlik beraberlik üzerinden Türkiye’deki bütün siyasi görüşlerden insanlar bunun etrafında toplandı. Ve zannedildi ki at izinin it izine karışmadığı bir mücadele yöntemi yapılacak. Bu yöntemin yapılmadığını görüyoruz. Bir borsa oluştuğunu görüyoruz. ‘Senin FETÖ’cün, benim FETÖ’cüm’ gibi bir ayrımın oluştuğunu görüyoruz. OHAL’in uzatılması için bu mücadelenin sulandırıldığını görüyoruz. Olan garibe, fakir fukaraya oluyor. Olan dayısı olmayanlara oluyor” şeklinde konuştu.

‘AKP’DEN İYİ PARTİ’YE 15 PUAN KAYACAK’

Partisinin oy oranlarına yönelik soruyu da yanıtlayan Akşener, “Benim ilgilendiğim alan, 2001’de bu tarafa kaymış 15 puanlık yani yüzde 30’luk ya da 47’nin 15’nden oy almak. Şeytanlaştırılmaya çalışılabilirim ama sahada bir vicdanın olduğunu biliyorum. İsim isim vereyim şaşırırsınız. Herkesin bugün olduğu gibi masa altından telefon etmedi dönemlerde, herkesin omzunda elim var. Bu da bir vicdanı getiriyor. Onun için kim şeytanlaştırırsa şeytanlaştırsın, tutmadığını düşünüyorum. Ak Parti’den İYİ Parti’ye kayacak başlangıç için söylediğim 15 puan yani yüzde 30-32-35 arasındadır” iddiasında bulundu.

‘AFRİN’DEN SONRA SIRA MENBİÇ’E GELMELİ’

MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli’nin “Yüzbinlerce bozkurt ile Afrin’e gideriz” sözlerini de değerlendiren Akşener, “Afrin ile ilgili, bu iş magazine döndü. Sayın Bahçeli ciddiyetiyle tanınan bir insandır, saray koalisyonundan sonra o da ciddiyetini kaybetti.  Bu işler böyle olmaz. Televizyon ekranından anlıyorum iç politikada bir başarı öyküsü olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılmak istendiğini anlıyorum. Orada bir sorun yok. Önlem almak, vatandaşı aydınlatmak bizlerin görevimiz. Fakat işin cılkı o kadar çıktı ki, Afrin sanki bir Amerika’nın Irak savaşındaki gibi konuyu hiç bilmeyen, abuk sabuk, ahmakça konuşmalarla basın yayın üzerinden bir tuhaf döneme gidiyor. Savaş bile dememeliyiz biz buna. Bu bir müdahale. Türkiye’nin haklı olduğu bir müdahale. Abuk sabuk ‘savaş’ diye konuştuğumuz zaman yarın bunun barışı olduğunda bütün bunlar karşımıza gelir. Ciddi dilin ortadan kalktığı, hercümerç içinde bir Afrin takip ediliyor. Afrin bir zorunluluktu. Afrin’den sonra Menbiç ve Fırat’ın doğusunda gereği yapılmalıdır. Fırat’ın doğusu ve Menbiç içerideki ‘bravo ağabey’ operasyonuna kurban edilmemelidir. Buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz, takipçisi olacağız. İYİ Parti Afrin konusunda çok dikkatli bir dille gidiyor” diye konuştu.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz