Almanya’da koalisyon kuruluyor

0
54
Almanya’da yaklaşık 6 aydır süren siyasi belirsizlik sonlandı. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Başbakan Angela Merkel’in muhafazakar bloğuyla koalisyon hükümeti kurmayı onayladı.

KORSAN-Almanya’da Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında hükümet kurulması amacıyla yapılan müzakerelerde üzerinde anlaşılan koalisyon protokolü, SPD üyeleri tarafından onaylandı.SPD Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında, koalisyon sözleşmesinin kabul edilip edilmemesi konusunda yapılan oylamada 464.000 SPD üyesinin 3’te 2’sinin, yani yüzde 66’sının ‘Evet’ oyu kullandığı açıklandı.Partinin daha radikal genç kanadının ise koalisyonun aleyhinde (yüzde 33) oy kullandığı belirtildi.

SPD üyeleri böylelikle Almanya Başbakanı Angela Merkel liderliğinde CDU/CSU ve SPD arasında yeniden bir hükümetin kurulmasına yeşil ışık yaktı.Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ilgili kurullarda koalisyon protokolüne daha önce onay vermişti.

Sosyal Demokratlar’ın ilerleyen günlerde talep ettikleri bakanlıklar için 3’ü kadın olmak üzere 6 ismi öne çıkaracağı açıklandı.(Kaynak: Sputniknews)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz