Almanya’ya ikinci kadın lider

0
64
Yeni Almanya Hükümetinde Dışişleri İşleri Bakanlığı görevini üstelenecek olan Martin Shultz, başkanı olduğu Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Başkanlığına, meclis grup başkanı Andrea Ahles’i aday göstereceğini açıkladı.
KORSAN – Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’ndan ayrılıp Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) liderliğini üstlenerek eylüldeki seçim yarışına giren Martin Schulz, Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ve CSU ile koalisyon hükümeti anlaşmasına varmalarının ardından, parti liderliğine veda edeceğini açıkladı.
Yeni üstlendiği Dışişleri Bakanlığı nedeni ile işlerinin yoğunlaşacağını, sık sık yurt dışına çıkacağını belirten Shultz ‘bir koltukta birden fazla karpuz taşıyamayacağını’ belirterek bir yıldan biraz aşkın süredir yürüttüğü SPD Başkanlığı görevini devredeceğini duyurdu.
Koalisyon hükümeti anlaşmasında AB politikalarına özel vurgu yapılmasının mimarı olan eski AP Başkanı, seçimden büyük oy kaybıyla ayrılan partinin hükümetin parçası olmayan bir ismin tarafından yenilenmesinin en iyi çözüm olacağı sonucuna vardığını belirtti.
Genel Başkanlık için SPD’nin meclis grup başkanı Andrea Nahles’i aday gösteren Schulz, bu gerçekleşirse parti tarihinde ilk kez SPD’ye bir kadının liderlik edeceğine dikkat çekti.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz