Anadolu’nun Susmayan Türküleri ABD’de yarışacak

0
59
Antalya’nın Kaş ilçesinde müzik öğretmeni ve halk müziği sanatçısı Emre Dayıoğlu’nun Anadolu’da yaptığı müzik derlemeleri ve yaşamı belgesel film oldu.  ‘Anadolu’nun Susmayan Türküleri- Anatolia’s Relentless Ballads’ adlı belgesel film, mart ayında ABD’de düzenlenecek Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak.

 

KORSAN-Kaş Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi müzik öğretmeni ve halk müziği sanatçısı Emre Dayıoğlu’nun kendi yaşamı, müziğe başlaması, müzik yaşamı, Anadolu’yu gezerek yaptığı derlemeler, yerel sanatçıları kayıt altına alması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle film oldu. Kaş’ta başlayan filmin çekimleri Antalya, Muğla yaylalarında ve Teke yöresinde devam etti. Çekimlerde Emre Dayıoğlu’nun kayıt altına aldığı birçok üç telli, tef, çoban kavalı ve düdük çalan yerel sanatçılar da rol aldı. Film boyunca yaylalarda Yörükler, tahtacılar ve çingeneler ziyaret edildi.
TÜRKİYE’DEN YARIŞMAYA KATILACAK TEK FİLM
28 dakikalık filmin yönetmenliğini Özgür Mercan, görüntü yönetmenliğini Yunus Emre Baştabak, kameramanlığını Burak Binici, müziklerini de Emre Dayıoğlu yaptı. Film ön elemeden geçerek 9- 11 Mart 2018 tarihlerinde ABD’nin Maryland Eyaleti’nde yapılacak olan The Ocean City Film Festivali’nde yarışacak. Film ön elemeyi geçerek Türkiye’den yarışmaya katılmaya hak kazanan tek film oldu. (DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz