Antalya Barosu da oradaydı

0
134
Baro Başkanı Polat Balkan, 25 yıl önce katledilen Uğur Mumcu’nun cenazesinde taşınan Antalya Barosu pankartını paylaştı. Cenazeye katılan avukatlar hatıralarını aktardı.

KORSAN – Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, 25 yıl önce katledilen gazeteci Uğur Mumcu’nun 27 Ocak 1993’te Ankara’dan kaldırılan cenazesinde Antalya Barosu’nun da pankart taşıdığını aktardı. O gün çekilen bir fotoğrafı paylaşan Balkan, “Bu fotoğrafı ilk kez gördüm ve Antalya Barosu’yla bir kez daha gurur duydum” dedi. O yürüyüşte yer aldığını belirten avukat Mehmet Şimşek, “Stajın son ayıydı. Pankartı da cübbeleriyle Ali Fuat ile Gündoğmuşlu Hasan Uğur taşıyordu. Hasan Uğur’un 2 aylık avukat olması lazım” şeklinde bilgi verdi.

SHP ANKARA’YA OTOBÜS KALDIRDI

Cenazeden bir gün önce saat 24.00’te Antalya’dan Ankara’ya 2 otobüsle gittikleri söyleyen Meryem Arpaç da, “Otobüsler SHP tarafından organize edildi. Avukat Ali Sanlı da vardı, bu organizasyonda emeği vardı. Sağ taraftaki şemsiyeli bayan benim, baroyla yürüdük. Hava soğuktu ve bütün gün yağmur yağdı ve ben ömrüm boyunca böyle bir kalabalık bir cenaze töreni görmedim” ifadelerini kullandı. Avukat Abit Küçükarslan, “Ankara’daki cenaze töreninde çok az arkadaş vardı. Gidenler de yağmurdan ve kalabalıktan dağıldı. Pankartı katılanlarla sonuna kadar taşıdık. Mehmet Ali Birant’ın programında da pankart gözüküyordu” dedi.

CENAZEDE ANTALYA PANKARTI

Balkan’ın paylaşımının altına yorum yapan avukat Fatih Olcay Bu, “Pek az avukatla baroyu temsil etmeye çalışmıştık, pankartı tutacak ve arkada birkaç kişi olacak kadardık ancak. Osman Abi’yle birlikte Mustafa Şahin’i de hatırlıyorum” diye yazdı. Osman Güven ise, “Ankara’da Atatürk’ün cenazesinden sonra en kalabalık cenaze töreni olduğunu söylemişlerdi. Görmek bana da nasip oldu” dedi.

RUHİ SU’DAN MARŞLAR ÇALIYORDU

Antalya’da yapılan yürüyüşle ilgili de bilgi veren Mehmet Şimşek, “Antalya’daki yürüyüş Güllük’te başlamış Kalekapısı’nda bitmişti ve tüm gece boyu Atatürk heykelinde mumlar yanmış, Livaneli’den ‘yiğidim aslanım’ çalmıştı” diye yazdı. Yürüyüşün Aydın Kanza parkından başladığını söyleyen Gülcihan Türe ise, “Annelerimiz, babalarımız, küçük yeğenlerimiz, çocuklar, gençler, saatler süren bir kalabalıkla Cumhuriyet Meydanı’na yürümüştük” dedi. Avukat Nevzat Oktay, Antalya’daki yürüyüşte Güllük esnafının Ruhi Su’nun söylediği “Ankara’nın taşına bak” marşını çaldığını ekledi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz