Arena, matador ve alkış

0
589

Selam Yağmur

Arenada alkışlanır matador, kırmızı bezine kan sıçramış. Bizim olmayan kavganın bizden çıkan alkışları, garip! Nesli tükenmekte olan hayvanları yaşatma kampanyaları başımı döndürüyor, arenada yapayalnız boğa. Üstelik buna spor diyorlar. Matador kahraman, ben düğümlenmiş idrakin şaşkını, ben deli, ben normal değil…

Bütün adımlar bir yere varmak için. Her telaş bir şey için. Sorsan herkes yürüyordur. Medeniyet yıkan kısır tartışmaların içinde kaybolmuşken en görünür yerde olduğunu sanıyordur kadınlar ve erkekler. Kirlilik alkışlanır, doğrular taşlanırken bunca, ben yitik bir sevdanın yanığı… Ayakkabı boyayan amcanın tırnağı kadar temiz olsa her şey. Bir kedinin nankörlüğü kadar masum olsa ihanet.

İçim daralıyor. Özgür olduğunu söyleyecek kadar cesur herkes. Ben kaygıların tutsağı, endişeli bir divaneden fazlası değil. Kelepçe sadece çelikten olmaz, bilirim. Ekranlar, banknotlar, mikrofonlar ürkütücü. Sınırlar dikenli tellerden ibaret değil; beton bloklar, zihinde düğüm, kalpte perde üstüne perde.. Tutsaklık büyürken, hürriyetin kırıntılarını toplarım kutularda, kimsenin beğenmediği ıssız köşeler benimdir.

Kadim topraklarda cirit atan yalanlar. Kurtlar sofrasında ekmek paramparça. Gök berrak değil, çıplak ayakları üşür çocukların. Çıkar ilişkilerine yenik iyilikler. Güneş batarken soğuk ve karanlık bir çaresizlik başlar. Ben gecede titreyen çocuk, enkazda yitik bir ceset, yaprağa tutunmuş bir çiy damlası, yok olma pahasına delice sabahı arzulayan..

Bulutlar da ağlar, geceler de, ağaçlar da ağlar çölde yalnız kalmışsa. Irmaklar öfkelenmez mi sanırsın, dağlar gürlemez mi? Vuslat ise bir alev, kor biriktirir, yakar sinemi, taşar dışarı. Biz yanlış zamana doğmuş olabiliriz, dünyalı olamıyoruz. Delilik etiketi, hainlik damgası, çamurun izi… Mühre yabancı sultanlar devrine doğmuşuz, üzgünüm.

Yorgun olabilirim ama ümitsiz değil, bir şiire dönüşecek olsaydım Adnan Yücel çoktan yazmış olurdu beni:

“Aşksız ve paramparçaydı yaşam

bir inancın yüceliğinde buldum seni

bir kavganın güzelliğinde sevdim.

bitmedi daha sürüyor o kavga

ve sürecek

yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

Aşk demişti yaşamın bütün ustaları

aşk ile sevmek bir güzelliği

ve dövüşebilmek o güzellik uğruna.

işte yüzünde badem çiçekleri

saçlarında gülen toprak ve ilkbahar.

sen misin seni sevdiğim o kavga,

sen o kavganın güzelliği misin yoksa…

Bir inancın yüceliğinde buldum seni

bir kavganın güzelliğinde sevdim.

bin kez budadılar körpe dallarımızı

bin kez kırdılar.

yine çiçekteyiz işte yine meyvedeyiz

bin kez korkuya boğdular zamanı

bin kez ölümlediler

yine doğumdayız işte,  yine sevinçteyiz.

bitmedi daha sürüyor o kavga

ve sürecek

yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!”

Arenada alkışlanır matador, kırmızı bezine kan sıçramış. Matador kahraman, ben düğümlenmiş idrakin şaşkını, ben deli, ben normal değil… Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz