Artık Osmanlı ile Cumhuriyeti birbirlerinin zıttı olarak görmemeliyiz

0
49
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid’i Anlamak’ adlı programa katıldı.

KORSAN – ‘Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamit’i Anlamak’ konulu programa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada bir konuşma yaptı. Konuşmasından satır başları şöyle.

Her biri kendi alanlarının zirvesi olan hocalarımız konuşmaları ile ufkumuzu açtılar. Diplomasiden, Kudüs meselesine, Sultan’ın kişisel özelliklerinden sürgün yıllarına kadar Sultan Abdülhamit’e ışık tuttular.

– İlber Ortaylı hocamızın ifadesi ile dünyanın son evrensel imparatoru olarak kendi damgasını vuran Sultan Abdülhamit ülkemizde yıllarca görmezden gelinmiş ve karalanmaya çalışılmıştır. Bu ülkenin çoğu aydının gözünde kendisi sözüm ona 33 yıllık istibdat rejiminin başıdır. Sultanın hakkını teslim edecek bir kaç tespit bile sizi bu insanların gözünde Cumhuriyet düşmanı yapabilir. Sultana yönelik bu bağnaz bakış açısının marjinal bir kesimde devam ettiğini görüyoruz.

– Birileri inatla bizi köklerimizden ayırmaya gayret ediyor.

– Bizler hiçbir ayrım yapmadan tarihimizle gurur duyuyoruz. Ancak bunu yaparken maziden ders almayı da ihtimal etmiyoruz.

– Artık Osmanlı ile Cumhuriyeti birbirlerinin zıttı olarak görmemeliyiz.

– Sultana yönelik (Sultan Abdülhamid) bağnaz bakış açısının marjinal bir kesimde halen hüküm sürdüğünü görüyoruz. Birileri ısrarla bu ülkenin tarihini 1923’ten başlatmaya çalışıyor. Birileri inatla bizi köklerimizden, kadim değerlerimizden koparmaya gayret ediyor. Bir milleti var kılan, ona hafıza ve karakter kazandıran, olayların bütünüdür. Bizler hiçbir ayrım yapmadan tarihimizle iftihar ediyor, gurur duyuyoruz ve bu tarih, her milletin yazdığı veya yazabileceği bir tarih değildir. Hamdolsun ki böyle bir tarihe sahibiz

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz