Aşığın gözleri öyle bir açıktır ki, bütün ihanetleri görür

0
41

Cezmi Ersöz

Cinsel arzusu bitmiş beyimizin. Peki, cebinde yakaladığım viagraları kimin için saklıyorsun? Senin cinsel arzun bana bitmiş aslanım. Kimin için aldın onları o zaman? Fahriye karısı için mi yoksa? Güzel, şimdi ben kalkıp bir bara gitsem, bir adamla tanışsam, evine gidip o adamın altına yatsam meşru mudur? Bence çok meşrudur.

Ne istiyorsan yap mı? Öyle mi? Kapa çeneni, fikrini soran olmadı sana. Cinsel arzun bittiyse, geçen sabah seni banyoda mastürbasyon yaparken yakaladım. Beni fark etmedin bile, kaptırmış gidiyordun. Sen sabahları, ben sen gittikten sonra bu koltuğun üzerinde. Haberin var mı, internetten bir vibratör sipariş ettim. Ya bizim beraberliğimiz de böyle işte, ne yaparsın.

Selim Kara biz en son seninle ne zaman birlikte kahvaltı ettik? En son ne zaman el ele yürüyüşe çıktık? Aylar oldu. Sabaha kadar içip zıbardıktan sonra anca öğlen vakti kalkıyorsun. Sabahları bir yüzünü görsen kendinden utanırdın. Duvarlara tutuna tutuna yürüyorsun. Acıyorum seni o halde görünce. Sen bana el kaldırıyorsun, ama gece uyurken tıkanmaya başlayınca bir kulağımda telefon öbür kulağımda ağzında nefesini dinliyorum, bir şey olursa ambulansı aramak için. Uykunda bas bas bağırıyorsun nefes alabilmek için. Alkolle Zanaks alıyorsun. Yok yok, iki yıla kalmaz ölürsün sen. Bak buraya yazıyorum.

Yaşlanıyorsun Selim. 55 oldun. Eski performansın kalmadı. Dikkatin dağınık, hiçbir şeye odaklanamıyorsun. Unutkanlık başladı.

Bağırma oradan avaz avaz. Bir dakika, ne dedin demin sen? Senin altında eziliyor muyum ben? Hadi oradan. Her gün gazetelerde haber oluyorsun değil mi? Televizyonlar seninle röportaj yapmak için yarışıyorlar zaten. Güldürme beni. Eski ünün kalmadı Selim efendi. Oyunlarınızı boş koltuklara oynuyorsunuz artık. Geçen ay seyirci olmadığı için bir gösteriyi iptal etmiştiniz, ne çabuk unuttun.

Şimdi tiyatro salonunuz da elinizden alınıyor, bakalım yeni bir salonu nasıl ve hangi parayla bulacaksınız, çok merak ediyorum.

Demin yukardan biri mi vurdu? Adam durmuyor ki, avaz avaz bağırıyor. Ele güne rezil olduk. Bir kağıda: “Küçük bir tartışmaydı, özür dileriz” yazıp kapıya assam mı? Aman şimdi kim uğraşacak onunla? Hem Avrupa’da olur öyle şeyler. Hem birazdan yatıp uyurlar. Herif boş durmuyor ki, durmadan kışkırtıyor beni. Neyse ben de yavaş konuşmalıyım artık.

Kim bilir beni arkadaşlarına nasıl anlatıyorsundur? Kinci, arıza çıkartan, yıldıran. Sen de  kendini böyle bir kadına katlanmak zorunda olan masum, çaresiz, centilmen bir adam olarak gösteriyorsundur. Yesinler seni centilmenliğini. O duyarlı, hassas görüntünün arkasında kaba ve bencil bir adam yattığını benim kadar kim bilebilir acaba?

Şimdi sen söyle bakalım, Fahriye orospusuyla arkamdan neler çeviriyorsun? En son prömiyerde görmüştüm onu. Şu çakma sarışın, iri popolu, rüküş kadın değil miydi? Etrafında pervane olmuştu o gece. Dudaklarını büze büze: “Selim bey bundan sonraki oyunlarınızın provalarına katılabilir miyim, Selim bey turnelerinizde sizlerle olabilir miyim?” Senin ona olan bakışlarını görmedim sanma. Hayran hayran bakıyordun o geri zekalıya.

Pek evden çıkmıyorum ama kulağım deliktir benim. Haberlerinizi alıyorum. Hiçbir şey sorma. Bana gelir. Zaten yakında çıkar kokusu.

Bu beşinci kadehim mi? Aman allahım şu an yedinci sigaramı yakıyorum. Sabaha kalmaz biter bu paket. Ben böyleyim işte, ya hep ya hiç.

Yakında geleceğim o kokuşmuş tiyatrona. Bak bakalım o zaman neler olacak? Seni bütün oyuncuların önünde rezil edeceğim. Kıskançlık krizine mi girdim? Sen ne anlatıyorsun be adam? Beni kaç kez aldattın söylesene. Hem kendi ağzınla söyledin eve körkütük sarhoş geldiğin bir gece. Ne gecesi sabaha karşı. Neydi? Şimdi hatırlarım. Evet, şöyleydi: “O kadınlar var ya o kadınlar, hepsi sana olan sevgimi daha artırıyorlar. Aslında onları sevmelisin”. Bunu söyleyip zıbarıp yattın. Peki, bu yüzden bir olay çıkarttım mı? Öğlen uyanınca yüzüne vurdun mu? Biliyordum çünkü beni aldattığını. İçime attım hep. Ama bu defa beni evden kovuyorsun. Evinden demiyorum bak, evden diyorum. Çünkü geldiğimde burası bir ev değildi, adeta ahırdan farksızdı. Ben o ahırı böylesi bir ev haline getirdim.

İç dünyandan sıkıldığın için başka kadınların aynalarında kendini görmek istiyorsun değil mi? Ama hızla eskitiyorsun kendini biliyor musun? Aslında senin bir iç dünyan da yok. Yeni fark ettim bunu.

Büyük oyuncu-yönetmen Selim Kara benim aynamda kendisini küçük gördüğü için Fahriye karısıyla kırıştırıyor ve onun aynasında kendisini bir dev gibi görüyor.

‘Aşkın gözü kördür’ derler Selim efendi. Ama öyle değil biliyor musun? Hiç öyle değil. Aşığın gözleri öyle bir açıktır ki, her ayrıntıyı, her kötülüğü, her ihaneti öyle bir görür ki…

(Devamı gelecek)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz