Askeri uçak düştü: 2 şehit

0
78
Çiğli 2’inci Ana Jet Üssü’nden kalkan eğitim uçağı düştü. 2 pilot şehit oldu.

KORSAN – İzmir’de Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan sabah saatlerinde havalanan askeri eğitim uçağı, kalkışından bir süre sonra düştü. Havaalanının yaklaşık 3 kilometre kuzeyinde enkazı bulunan uçaktaki Yüzbaşı Yunus Bal ile Üsteğmen Resul Gökdoğan şehit oldu. Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan bugün saat 10.26’da, 2 pilot askerin bulunduğu SF-260D eğitim uçağı, tecrübe uçuşu için havalandı. Eğitim uçağı ile saat 10.49’da radar irtibatı kesildi. Bunun üzerine arama kurtarma çalışmaları başlatılırken, AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve AKS (Arama, Kurtarma, Sağlık) ekipleri ile ambulanslar bölgeye sevk edildi. Yapılan araştırmada, uçağın enkazına havaalanının 3 kilometre kuzeyinde ulaşıldı.

15 TEMMUZ’DAN SONRA GERİ DÖNMÜŞTÜ

Kazada şehit olan Yüzbaşı Bal’ın TSK’da 15 yıllık görev süresini tamamladıktan sonra emekli olduğu, özel bir havayolu şirketinde çalışmaya başladığı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TSK’nın pilot sayısının azalması nedeniyle mecburi hizmet süresini 18 yıla çıkaran kararının ardından özel havayolu şirketinden ayrılarak TSK’ya döndüğü öğrenildi. Şehit Yüzbaşı Bal’ın Bursa’daki ailesine acı haber verildi. Üsteğmen Gökdoğan’ın da TSK’da öğretmen pilot olarak görev yaptığı açıklandı. Gökdoğan’ın ailesinin ise Ankara’da Altındağ’da yaşadığı öğrenildi.

GÖRGÜ TANIĞI: BOMBA PATLADI SANDIK

Uçağın enkazını inceleyen kaza kırım ekibi, uçağın inişi sırasında arıza yaptığını, pilotların uçağı yerleşim yerlerinden uzaklaştırarak tarlaya indirmeye çalıştığını yönünde bilgilere ulaştı. Ekiplerin yaptığı inceleme sonrasında şehitlerin naaşları, olay yerinden alınarak askeri birliklerine götürüldü. Çevredeki bir gıda fabrikasından malzeme taşımak için gelen Mehmet Küçükali, “En başta bomba patladı zannettik. Daha sonra çıkıp baktık dumanlar yükseliyor. Çok korktuk, hepimizin başı sağ olsun” dedi. Uçağın düştüğü bölgeye yakın oturan Semih Sevim ise, “Evim burada yakında. Kuş beslediğim için çatıda kuşlara bakıyordum, onlarla ilgileniyordum. Bir anda bir ses koptu, bakınca dumanların yükseldiğini gördük” diye konuştu

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA YAPILDI

TSK’dan yapılan açıklamada uçağın enkazına ve şehitlerin cenazelerine ulaşıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: “16 Şubat 2018 tarihinde saat 10.26’da konuşlu bulunduğu Çiğli-İzmir 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan tecrübe uçuşu maksadıyla içinde iki pilot ile kalkış yapan bir SF-260D eğitim uçağımız ile saat 10.49 civarında radar irtibatı kesilmiştir. Müteakiben başlatılan arama kurtarma faaliyeti neticesinde havaalanının 3 km kuzeyinde uçağımızın enkazına ve iki kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır. Kaza Kırım İlk Değerlendirme Heyeti tarafından bölgeye intikal edilerek olay inceleme faaliyetlerine başlanmıştır. Bu elim kaza neticesinde şehadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk milletine başsağlığı dileriz”.

BÖLGEDE DAHA ÖNCE UÇAK KAZALARI

– 2011’de, İzmir’in Selçuk ilçesinde Türk Hava Kurumu’na ait T- 67 tipi eğitim uçağı, Efes Antik Kenti yakınındaki ayva bahçesine düştü. Pilotlar, Necmi Mızrak ile Can Ergün yaşamlarını yitirmişti.

– 2011 yılında, Çiğli 2’nci Ana Jet Üssü Komutanlığı’ndan havalanan SF-260D eğitim uçağı, Menemen ilçesine bağlı kırsal Görece Mahallesi yakınlarında, ağaçlara da çarparak mandalina bahçesine gövde üzerine inen eğitim uçağındaki 2 pilot yaralı kurtulmuştu.

– 2012’de ise Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalandıktan sonra Foça ilçesi açıklarında denize düşen T-37C tipi askeri eğitim uçağında, Pakistanlı Binbaşı Masoud Hussain Chhachhar ve Teğmen Serkan Sağır şehit düşmüştü.

– 2012 yılında, Selçuk ilçesindeki Efes Havaalanı’ndan kalktıktan sonra Beydağ ilçesinin Çomaklar köyü yakınlarında düşen Türk Hava Kurumu’na ait TC-CBI tescilli Cessna 172S eğitim uçağında bulunan, Hava Kuvvetleri’nden emekli yüzbaşı ve öğretmen pilot Ahmet Can Damarsardı yaşamını yitirmişti. Eğitim alan Volkan Umudum yaralanmıştı. (DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz