Tek bir atomun görüntülendiği fotoğraf yılın en iyi bilim fotoğrafı seçildi

0
125
Oxford Üniversitesi’nden David Nadlinger, tek bir atomun yer aldığı “Bir İyon Tuzağında Tek Bir Atom” adlı fotoğrafıyla İngiltere’deki Mühendislik ve Fizik Araştırma Konseyi tarafından yılın en iyi bilim fotoğrafı ödülüne layık görüldü.

KORSAN – Oxford Üniversitesi’nden David Nadlinger, standart bir fotoğraf makinesiyle bir atomun fotoğrafını çekti ve  bilim dünyasının en prestijli fotoğraf ödüllerinden birisini aldı. İngiltere’deki Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) tarafından yılın bilim fotoğrafı olarak seçilen bu karede tek  bir atom görüntülendi.

Nadlinger’ın fotoğrafla ilgili açıklaması şöyle:

“Resmin merkezinde küçük, parlak bir nokta görülüyor. Bu tek ve pozitif yüklü bir stronsiyum atomu. Çevredeki metal elektrotların yarattıkları elektrik alanları sayesinde neredeyse hareketsiz tutuluyor. Mavi-mor renkli bir lazerle aydınlandığında, atom normal bir fotoğraf makinesinin uzun pozlama modunda görülebiliyor. Çünkü ışınları yeterince çabuk emiyor ve tekrar yayıyor.

Resimdeki yer ultra yüksek vakumlu bir tuzak odası ve tek boşluk fotoğraf makinesinin girdiği alan. Lazerle soğutulan atomik iyonlar, kuantum fiziğinin eşsiz özelliklerini keşfetmek ve bunları harekete geçirmek için bozulmayan bir ortam sağlıyorlar. Bu araştırmada olduğu gibi söz konusu atomlar, gelecekteki kuantum bilgisayarlar için yapı taşları olarak kullanılacaklar. Günümüzün süper bilgisayarlarında olan sorunlar çözülebilecek.

Tek bir atomu çıplak gözle görebilme fikri, minik kuantum dünyası ile makroskopik gerçeklik arasında mükemmel ve doğrudan bir köprü oldu. Elektrotların arasına baktığımda, rakamların her zaman bana doğruyu gösterdiğini anlamıştım. Bir pazar günü öğleden sonra, kamera ve tripodumla gelip, bu küçük Soluk Mavi Nokta fotoğrafını çektim.”

Fotoğraf, 7 Ağustos 2017 tarihinde bir Canon 5D Mark II DSLR fotoğraf makinesi, Canon EF 50mm f/1.8 lens ve renkli iki flaş ünitesi kullanılarak yakalandı. (Haber Merkezi)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz