Başbakan: Yarın kara harekatı olabilir

0
48
MHP lideri Devlet Bahçeli’yle görüştükten sonra bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, “Topçu ateşiyle alanın yumuşatılması faaliyetleri devam ediyor. Yarın itibariyle gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir” dedi.

KORSAN – Başbakan Binali Yıldırım, Afrin’deki harekata ilişkin, “Belirlenen hedefler neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiş ve hava unsurlarımız vazifelerini tamamlayarak üslerine dönmüştür. Topçu ateşi ile alanın yumuşatılması faaliyetleri halen devam etmektedir. Ayrıca yarın itibariyle gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir. Barış, huzur, esenlik getirmeyi hedefleyen bir harekattır” dedi. Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli, Çankaya Köşkü’nde görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Afrin’deki harekata ilişkin açıklama yapıldı.

‘ÖSO’DAN KATILANLAR DA VAR’

TSK’nın öğleden sonra Afrin bölgesine yönelik kapsamlı harekat başlattığını dile getiren Yıldırım, “Harekatın ilk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiş, belirlenen hedefler neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiştir. Hava unsurlarımız vazifelerini tamamlayarak üslerine dönmüştür. Topçu ateşi ile alanın yumuşatılması faaliyetleri halen devam etmektedir. Ayrıca yarın itibariyle gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir. Bu operasyonda, TSK Mehmetçiğin yanı sıra Özgür Suriye Ordusu’ndan da katılanlar vardır” dedi.

‘350 BİN KÜRT TÜRKİYE’YE GÖÇTÜ’

Türkiye’nin hedefinin ‘asla ve asla’ Suriye’nin toprak bütünlüğüne halel getirmek olmadığını söyleyen Başbakan Yıldırım, “Yapılan iş; güney sınırımızdan, Suriye’nin kuzeybatısından, Afrin’den son üç yıl içerisinde ülkemize ve Fırat Kalkanı sahasına yapılan tacizler ve buradaki kayıplar, ayrıca sınır illerimizde yaşayan sivillere yönelik ataklar, terör faaliyetlerini ortadan kaldırmak, bunun yanı sıra da Afrin’de yaşayan Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimizi terör örgütlerinin baskısından, zulmünden kurtarmak bu harekatın önemli hedeflerinden bir tanesidir. Son 3 yılda bölgede terör örgütü adeta zulüm seviyesi o kadar artmıştır ki 350 bin insan bölgeden göç etmek zorunda kalmıştır. Ülkemizde 350 bin Kürt kardeşimiz gelip canlarını kurtararak burada yerleşmiştir. Terör örgütü Afrin’de Kürtleri yok etmeye yönelik bir operasyon yapılıyor gibi kara propagandalarının asla ve asla gerçekle alakası yoktur. Bu harekat, Türkiye’nin meşruiyetini uluslararası hukuktan, BM kararlarından aldığı bir harekattır. Barış, huzur, esenlik getirmeyi hedefleyen bir harekattır” diye konuştu

‘İYİ PLANLANMIŞ BİR OPERASYON’ 

MHP lideri Devlet Bahçeli ise,  “Operasyonunun milletimize, devletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu operasyon çok yönlü değerlendirildiğinde, çok önemli bir operasyondur. Adı, kapsamı dahi anlamlıdır. Böyle bir operasyona ilişkin muhalefeti bilgilendirme nezaketiniz bizleri memnun etti. İyi planlanmış bir operasyon. Milletimiz bunu anlayacaktır. Başta siyasi iktidar olmak üzere silahlı kuvvetlerimize önemli desteğini hiçbir zaman vermemezlik yapmayacaktır. Başarılar diliyorum” açıklaması yaptı. (Hakime Torun / DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz