Bombayı da FETÖ’ye ihale ettiler

0
97
HDP’nin 5 Haziran 2015’teki Diyarbakır mitingine yönelik IŞİD saldırısı davasının 10’uncu duruşması görüldü. Sanık avukatı katliamı FETÖ’nün gerçekleştirdiğini savunarak mağdur avukatlarına kalem fırlattı.

KORSAN – Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’ndaki seçim mitingine IŞİD mensuplarının düzenlediği, 4 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı bombalı saldırı davasının 10’uncu duruşması, Ankara Sincan 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada bombacı Orhan Gönder’in avukatı savunma yaptı. Sanıklar Orhan Gönder ve İsmail Korkmaz’ın avukatı Heyyam Fidan ile mağdur avukatları arasında başlayan tartışma kavgaya dönüştü.

KİLİT İSİM GÖK SEGBİS’LE KATILDI

Duruşmaya mağdur ve sanık avukatları, saldırıda yaralananlar ve HDP  Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir katıldı.  Tutuklu sanık ve saldırının bombacısı Orhan Gönder de duruşma salonundaydı. Duruşmaya bugün hakkında kapatma kararı verilen 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Av. Mehtap Sakinci Coşgun ile dernek üyeleri de katıldı. Diğer sanıklar Mustafa Kılınç, İsmail Korkmaz ve Burhan Gök ise duruşmaya SEGBİS’le katıldı. Geçtiğimiz duruşma, hakkında adli kontrol konulan sanık Burhan Gök, mağdur avukatlarından Kazım Bayraktar’ın sorularını yanıtlamayı reddetti. Gök sorulara ancak mahkeme tarafından sorulduğunda cevap vereceğini ekledi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, “IŞİD mensubu ve patlamayı gerçekleştirenlerden biri” olduğu belirtilen Burhan Gök 6’ıncı duruşmada tahliye edilmişti. Gök’ün birlikte yakalandığı İbrahim el Bakraoui, serbest bırakılmasının ardından Brüksel’de havalimanı saldırısını düzenlemişti.

IŞİD EMİRİ İLHAMİ BALI’YLA GÖRÜŞME

Avukat Kazım Bayraktar mahkeme başkanına, sanık Gök’ün kullandığı telefonla IŞİD emirlerinden İlhami Balı ile görüştüğünü aktardı ve Balı ile Gök’ün neden görüştüğünün sorulmasını istedi. Sanık Gök’e söz konusu telefon numarasının kendisine ait olup olmadığı sorulduğunda, Gök o numarayı kullandığını kabul etti ancak İlhami Balı’yı tanımadığını  öne  sürdü. Gök’e, Balı ile yaptığı konuşmanın delilleri açıklanarak bu görüşmede Ahmet Furkan isimli birinden bahsedildiği hatırlatıldığında, Gök Ahmet Furkan’ı da tanımadığını söyledi.

MAHKEMEDE KAÇAK TAKSİCİLİK İTİRAFI

Gök, kendisine sorulan Abu Mansur, Ebu Hanifi, Ebu Suheyl ve Ebu Cafer isimli şahısları tanımadığını ileri sürdü. Ancak dava dosyasında yer alan tapelerde Gök’ün yaptığı konuşmalar sırasında bu isimler de var. Resmi taksici olup olmadığı sorusuna ise Gök, “gayri resmi taksiciyim” açıklamasını yaptı. Gök’ün yeni aldığını iddia ettiği telefon hattından Omar Havari isimli şahısla 538 görüşmesi olduğu hatırlatıldığında, Gök “Ben aldım 1, 2 ay kullandım. Hat eniştemin üzerineydi. Bu şahısla neden görüşmüşüm bilmiyorum” dedi. Gök’ün, eniştesinin üzerine kayıtlı hattan, Omar Havari ile yaptığı görüşmelerin yer alığı mağdur avukatı Şevin Kaya tarafından mahkeme heyetine  beyan edildi. Avukat Kaya, sanık Gök’ün görüştüğü belirtilen Omar Havari isimli şahsın HTS kayıtlarının dosyaya getirilmesini talep etti. Kaya ayrıcı Gök’ün kaçma ihtimali olduğuna dikkat çekerek, tutuklanmasını istedi.

YARALI, DAVAYA MÜDAHİL EDİLMİYOR

Avukat Kazım Bayraktar, IŞİD’lilerin kendilerini taksici, kasap vb. gibi mesleklerde göstermeye çalıştığını belirterek, “Gök’ün taksicilik yaptığına dair herhangi bir kanıt yok. Kendisi bombacı Orhan Gönder’in evinin kiralanması işine katılıyor. Gök, bir gün karşımıza canlı bomba olarak çıkabilir, tutuklanmalı” dedi. Avukat Alişan Şahin, mağdur yaralı Lisa Çalan’ın davaya katılma talebinin kabul edilmesi gerektiğini hatırlatarak, “Müvekkilimiz mağdurdur ve kamu davasına katılma hakkı vardır” diyerek, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun maddelerini açıkladı. Avukat Şahin, katılma yönünde karar çıkmazsa mahkemenin tarafsızlığına gölge düşeceğini ekledi.

SANIK AVUKATI İŞİ FETÖ’YE İHALE ETTİ

Sanıklar Orhan Gönder ve İsmail Korkmaz’ın  İstanbul Barosu’na kayıtlı avukatı Heyyam Fidan, HDP mitingine bombalı saldırıyı FETÖ’nün gerçekleştirdiğini ileri sürerek, “Eğer bu saldırıyı PKK yaptı demek ne kadar saçmaysa, IŞİD yaptı demek de o kadar saçma. Reyhanlı katliamını yapacak kişilerin tutuklanması talep edildiğinde, katliamı yapanlar tahliye edilmişti. FETÖ denilen bu hain yapılanmanın bunu yapması gayet doğaldır. Bu eylemi IŞİD’in yaptığını söylemek saçmadır. IŞİD, Türkiye’de iki eylem üstlendi ” dedi.

MAĞDUR AVUKATLARINA HAKARET

Avukat Fidan, müvekkilinin IŞİD’le alakası olmadığını söyleyerek, “Bunlara harici deniyor. Kur-anı Kerim’i aşırı şekilde uygular. IŞİD’de faşizme ve ırkçılığa yer yoktur. İsmail Korkmaz ırkçı bir insan. IŞİD’li olamaz. HDP’lileri PKK’li olarak görüyor ve sevmediğini söylüyor” dedi. Mağdur avukatlarıyla avukat Fidan arasında tartışma çıktı. Bu sırada sanık İsmail Korkmaz mağdur avukatlarına “Köpekler” diye hakaret etti. Sanıklar Orhan Gönder, Mustafa Kılınç ve İsmail Korkmaz tahliyelerini istedi.  Savcı mütalaasını verdi. Mütalaada, Burhan Gök’ün eniştesi adına kayıtlı olan hattın HTS kayıtlarının ve Omar Havari’nin kullandığı telefon numarasının HTS kayıtlarının dosyaya getirilmesi, Gök’ün tutuklanması yönündeki talebin delilerin toplandıktan sonra değerlendirilmesi istendi.

SANIK AVUKATI KALEM FIRLATTI

Mahkeme başkanı duruşmaya ara verdiği sırada avukatlar arasındaki tartışma kavgaya dönüştü. Araya polislerin girmesinin ardından kavga yatıştırıldı. Avukat Fidan duruşmayı izlemeye gelenlere “Gidin tuvalette yüzünüzü yıkayın” dedi. Avukat Fidan mağdur avukatlarına da kalem fırlattı. Mahkeme heyeti ara kararını verdi. Mağdur Lisa Çalan’ın katılma talebinin reddine, sanık Burhan Gök’ün kullandığı belirtilen telefon hattının görüşme kayıtlarının BTK(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı)’den istenmesine, Omar Havari isimli şahsın kullandığı beyan edilen hatta ilişkin telefon görüşme kayıtlarının getirtilmesi talebinin reddine, sanıkların üzerlerinde ele geçirilen telefon hatlarına ilişkin görüşme tutanağına dair rapor hazırlanmasının istenmesine, sanıkların tutukluluk durumunun devamına, sanık Burhan Gök hakkındaki tutuklama talebinin reddine ve bir sonraki duruşmanın 10 Nisan 2018 tarihinde görülmesine karar verildi. (Kaynak: Gazete Duvar)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz