BOZDAĞ: OHAL tezkeresi Meclis’te

0
38

Bakanlar Kurulu toplantısında OHAL’in uzatılmasına karar verildiğini açıklayan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, tezkerenin TBMM’ye gönderildiğini belirtti.

KORSAN – Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) OHAL’in uzatılması için aldığı tavsiye kararının hükümet tarafından kabul edildiğini söyledi. OHAL tezkeresinin, TBMM Başkanlığına gönderildiğini aktaran Bozdağ, tezkerenin kabul edilmesinin ardından OHAL’in uzatılacağını belirtti.

BOZDAĞ’DAN AFRİN AÇIKLAMASI

Afrin’e askeri harekat yapılıp yapılmayacağı sorulan Bozdağ, “Bölgede bir terör koridoru oluşturulması hem de koridorun güvenliği için terörist bir ordunun oluşturulması ve bu oluşumun desteklenmesi Türkiye’nin toprak ve sınır güvenliği bakımından açık bir tehdittir. Kimse Türkiye’nin daha fazla sabır göstermesini beklemesin. Türkiye atılacak adımlarda kararlıdır. Türkiye’nin kimseden icazet almaya ihtiyacı yoktur” dedi.

‘ABD’NİN YAPTIĞI KABUL EDİLEMEZ’

YPG’ye yapılan silah yardımı nedeniyle ABD’ye tepki gösteren Bekir Bozdağ, “ABD’nin açıklamaları ile sahada yaptıkları farklı oldu. ABD’nin yaptıklarının müttefiklikle alakası yoktur. NATO’da müttefikimiz olan ABD’nin, bize karşı bir terör örgütüne destek vermesi kabul edilebilir mi? Kabul de edilemez izah da edilemez. ABD’yle de Rusya ile de istişareler devam ediliyor” diye konuştu.

‘IŞİD’LE TEK BİZ MÜCADELE EDİYORUZ’

Türkiye’nin IŞİD’le en etkili ve kararlı mücadele eden tek ülke olduğunu savunan Bozdağ, “Rakka’da IŞİD’le YPG anlaştı, bir koridor açıldı ve IŞİD’li teröristler buradan çıkarıldı. Bu teröristlerin nereye gittiği de belli değil. Bu samimi bir mücadele değil. DEAŞ bahane edilmek suretiyle bölgede siyasi planlar uygulanıyor. Bölgede bir terör koridoru oluşturulması hem de koridorun güvenliği için terörist bir ordunun oluşturulması ve bu oluşumun desteklenmesi Türkiye’nin toprak ve sınır güvenliği bakımından açık bir tehdittir. Bizim dediklerimiz yapılmadığı takdirde, kendi hukukumuzu uygulamak için gereken adımlar atılacak. Bu ne zaman olacak, Cumhurbaşkanımız bir geceden ansızın girebiliriz demişti. Bunun ne zaman başlayacağı, nereden başlayacağı önceden açıklanmaz” ifadelerini kullandı.

‘CHP BEDELİNİ SANIKTA ÖDEYECEK’

Bozdağ, hükümete yakın medya ve bazı çevreler tarafından hedef tahtasına konulan Canan Kaftancıoğlu’nun CHP İstanbul İl Başkanı seçilmesi hakkındaki soruya da şöyle yanıt verdi: “Devletine seri katil diyen, milli ve manevi değerle kavgalı olan, tarihimize hakaret eden marjinal zihniyete sahip birinin seçilmesi olması manidardır. Anlaşılır değil. CHP marjinal zihniyete sahip, terör örgütüne müzahir bir anlayışa  Buna en büyük itirazı CHP’ye gönül veren yurttaşlarımızın yaptığını, yapacağını görüyorum. CHP, devletine seri katil diyen birini il başkanı yapmanın bedelini sandıkta ödeyecektir”.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz