Büyükşehir’in FETÖ sevici danışmanı

0
2021
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in yeni basın danışmanı Selami Şahin’in FETÖ’ye övgüler düzdüğü yazıları ortaya çıktı. Devlet Bahçeli’ye bile akıl veren Şahin, FETÖ’nün Gürcistan’daki okullarına destek veren Antalyalı işadamlarını anlatmış.

KORSAN ÖZEL HABER – Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiğimiz günlerde basın danışmanı olarak atanan Selami Şahin’in FETÖ’yü övdüğü yazıları ortaya çıktı. Şahin, 3 Ağustos 2011’de Antalya Güncel isimli haber sitesinde yayınlanan yazısında FETÖ’nün Türk okullarından övgüyle bahsederek, “Bu başarı değil de nedir Allah aşkına?” diye soruyor. Özellikle Gürcistan’daki FETÖ okullarının Antalyalı işadamları tarafından açıldığını belirten Şahin, satır aralarında konuyla ilgili detaylı bilgilere sahip olduğunu belirtiyor. “Körün Türk okullarını tarifini bilir misiniz?” başlıklı yazıda FETÖ okullarını eleştirenlerin ‘kör’ olduğunu ima eden Selami Şahin, söz konusu okullarla ilgili ilginç bilgiler veriyor.

FETÖ’NÜN ENDONEZYA GEZİSİNE KATILDI

Kamuoyundaki ‘şüphe ve önyargıları ortadan kaldırabilmek adına’, FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan Toros Eğitim Kurumları’nın yurtdışındaki okulları tanıtmak amacıyla geziler düzenlediğini aktaran Selami Şahin, kendisinin de katıldığı Endonezya gezisini şöyle anlatıyor: “Bu gezilerde yurtdışında bulunan Türk Okulları ve bu okulların oluşmasına katkı koyanlar ile ilgili en doğru bilgileri alınması sağlanıyor. Bu anlamda yine Toros Eğitim Kurumları’nın davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde bir grup gazeteci meslektaşımla birlikte Endonezya’ya gittik. Türk Okulları bizim burada Robert Koleji ile denk seviyede ilgi görüyor. İlginin ötesinde ülke çapında eğitim başarıları da var. Bunları yapan kimler mi? Bunları yapanlar idealist Anadolu insanları, son derece bilinçli ne yaptıklarını bilen insanlar. Akıllarının bir tarafında başka amaçları olmayan, ötekileştirmeden, ötekileşmeyen ve kimseye yaşam biçimi dayatmayan bir anlayışla çalışmalarını yürütüyorlar”.

FETÖ OKULLARINA ÖVGÜ DOLU SATIRLAR

Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanı Şahin, FETÖ okullarıyla ilgili övgülerini şu şekilde sıralamaya devam ediyor: “Bugüne kadar kendi ülkemizde yabancı okulları sorgulamazken yurtdışındaki Türk Okullarını sorgulamaktan çekinmedik. Sorgulamayı bırakın bilakis neredeyse topa tutuyoruz. Toros Eğitim Kurumları önümüzdeki günlerde daha fazla sayıda gazeteciyi yine yurtdışındaki Türk Okullarına götürecektir. Yazmak yeterli değil görmek gerekir. Bu bakımdan doğru bir iş yapıyorlar. Neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde değerlendirdiğimizde ben sonuca bakalım. Kenya’dan ABD’ye kadar Türk Okulu açacak ve Türk insanını oralarda öğretmenlik yaptıracaksınız, üstelik bu öğretmenler onca cefa çekerek yaşamlarını devam ettirecekler. Bunlar kolay iş değil”.

CEMAAT’E DESTEK VEREN ANTALYALILAR

Aynı yazıda FETÖ okullarının finans kaynaklarıyla ilgili de ilginç bilgiler paylaşan Selami Şahin şu detayları veriyor: “Bir de gizli kaynak olduğu yönünde ifade edenler var. Olanların meraklarını gidermek için kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Bu okullar nasıl finanse ediliyor? Şöyle ki, Türkiye’de her ilin desteklediği bir ülke var. Örneğin Antalya esnafı ve işadamları Gürcistan’daki Türk Okullarını destekliyorlar. Şayet Gürcistan’da bir okul kendi başına ayakta durmayı başarırsa hemen yeni bir okul açılıyor. Düşünün bir kere dünyanın en uç noktasında bile Türk Okulları var. Bu başarı değil de nedir Allah aşkına?”

DEVLET BAHÇELİ’YE FETÖ DERSİ VERMİŞ

FETÖ’nün etkili olduğu yıllarda yazdığı yazılarda Gülen Cemaati’ni iyice içselleştirmiş görünen danışman Selami Şahin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin o günlerde yaptığı eleştirilere de aynı sitede 23 Eylül 2010’da yayınlanan yazısında cevap veriyor. Şahin’in “MHP Cemaat’le çarpışırken, Ak Parti…” başlıklı bu yazısında da FETÖ’yle ilgili ilginç detaylar var. Şahin söz konusu yazıya şöyle başlıyor: “Yaklaşık altı ay öncesinde Gülen Cemaati’den bir arkadaşıma  ‘ ilk defa toplumun büyük bir kesiminde ‘Cemaat’ Ak Parti döneminde sanki bir siyasi partinin destekçisi gibi algılanıyor. Oysa bundan on-on beş yıl önce özellikle merkez sağdan herkesin sempati ile baktığı ciddi bir sivil toplum görüntüsü vardı. Şu andaki algılanma bana göre ilerleyen günlerde ciddi çatışmaları doğurabilir. Cemaatin varlığı için sakıncalı pozisyon yaratabilir’ demiştim. Onun verdiği cevap üç aşağı, beş yukarı,  ‘öyle bir siyasallaşma mümkün değil, ancak Ak Parti döneminde çıkan yasalar sadece cemaatin değil toplumun önemli bir kısmının özlem duyduğu yasalardır. Dolayısı ile cemaatin yasaların çıkması yönündeki verdiği destek Ak Parti’ye verilmiş destek gibi algılanabilir. Bu konuda yapacak çok şey yok’ şeklindeydi”.

CEMAAT SEMPATİZANI MİLLİYETÇİLER KİM?

12 Eylül 2010’da yapılan Anayasa değişikliği referandumunda Gülen Cemaati’nin AKP ve ‘Evet’ oyu vereceğini deklere eden bütün siyasi partilerden daha çok çalıştığından övgüyle bahseden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in danışmanı Şahin, “Etkili oldu ve sonucu pozitif etkiledi. Zaten cemaatin çalışma metodolojisi partiler üstü bir stratejiyi zorunlu kıldığı için partili kimliği ile gidilemeyen, konuşulamayan yerlere ancak cemaat kimliği ile gidilebildi. Sanıyorum MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cemaat’in sonuca etkisini keşfetti ki yeni bir siyasi figür yaratma, hedef gösterme psikolojisi içine girdi. Oysa yakın geçmişte Gülen Cemaati sempatizanları içinde, özellikle ilk dönemlerde milliyetçilerin sayısı çok daha fazlaydı. Hatırlarsanız Türkî Cumhuriyetlerde kurulan okulların bu sempatiye katkısı büyüktür. Cemaatin yaşanan son tercihinden sonra Devlet Bahçeli sanal bir düşman yaratarak gerçeklerin üstünü örtme eğilimine mi gidiyor? Yoksa Cemaat farkında olmayarak ‘güçlü olmak haktır. Bu hakkı sonuna kadar pervasızca kullanabiliriz’  psikolojisi ile mi hareket ediyor?” diye soruyor.

GÜLEN CEMAATİ’NİN ‘İYİ NİYETLİ’ MİLYONLARI

Danışman Şahin bu yazısında FETÖ’ye de şöyle akıl veriyor: “Gülen Cemaati’ne vurmak veya eleştirmek seküler yaşamı tercih etmiş vatandaşlarımızın her daim ilgisini çeker. Üstelik bu çıkışlar malum basında hak etmediği kadar yer bulabilir. Ancak bilfiil cemaatin içinde olmayan Anadolu’da yaşayan MHP’nin de tabanının olduğu vatandaşların tepkisini çeker. Garibime giden ise her yer ile diyalog geliştirme konusunda müthiş bir gayret sarf eden cemaatin MHP yönetimi ile diyalog kurmayı neden başaramadığıdır? Bu bir tercih midir? Yoksa MHP yönetiminin cemaate bakış açısı mıdır? Bunları bilmiyoruz. Cemaatin tıpkı Ak Parti’nin olduğu gibi gizli planları olduğu kaygısı MHP içinde nitelikli bir kaygı mıdır? Yoksa siyasi bir kör döğüşün klişe terimleri midir? Kestirmek güç, çünkü milyonlarca insanın cemaatin içindeki varlık nedeni iyi niyetli bir yaklaşımın sonucudur. Siyaset üstü bir kavrama göre cemaatte yer alırlar”.

CEMAATLE İLİŞKİ BİAT ANLAMINA GELMEZMİŞ!

AKP içinde sayısı azımsanmayacak bir grubun FETÖ içinde yerini alarak belirlediği hedefler için bu yapıyı kullandığını da aktaran Şahin, “Ancak cemaatin genel yapısı bu kurguya olanak tanımaz. Vekil seçimlerindeki tercihlere bakıldığında ne söylemek istediğim daha kolay anlaşılabilir. Sorunun diyalog ile çözülmesi arzu ediliyorsa, MHP’nin yerellerdeki siyasi organlarının Cemaatle geçmişte var olan diyalogunu zorlaması gerekir. Cemaatin de  ‘madem genel başkanları böyle düşünüyor biz de işimize bakarız’ deme lüksü bulunmuyor. Çünkü bu yapı salt bir siyasi parti mensuplarının organizasyonu ile oluşmadı. Bana göre onları diri tutan varlık nedenlerini güçlendiren hadise siyaset üstü pozisyonlarıydı.  Şayet cemaatin ideali, bir toplumun dizaynı ise riske girilecek zamanlarda o riske girmek zorunluluk olarak karşılarına gelmiş olabilir. MHP ise Cemaat’in bu zorunluluğunu görebilir, çok önceden tahlil eder ve siyasi projeksiyonunu buna göre aydınlatabilirdi. Üstelik Cemaat ile belirli bir noktada ilişkiye girmek ona biat anlamı da taşımaz” diye yazmış. (Korsan Gazete)

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz