CHP’de ‘İnce’ hesaplar

0
655
İdris Özyol

CHP’de Büyük Kurultay kulisleri son kerteye ulaştı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına genel başkan adayı olarak çıkan Muharrem İnce’nin Fox TV’de konuk olduğu İsmail Küçükkaya’nın programında genel başkan danışmanı Erdal Aksünger ve İstanbul eski İl Başkanı Cemal Canpolat’ın kendisine destek verdiğini açıklaması hesapları karıştırdı. Aksünger’in Muharrem İnce’nin yanına geçtiği bilgisi gözleri Antalya’ya da çevirdi. Antalya’da Büyük Kurultay delegasyonunun oluşmasında etkisi olan Aksünger’in en az 10 ismi de yanında götürdüğü konuşuluyor. Bunların arasında belediye başkanları da var.

Muharrem İnce zorlayabilir

Bu bilgiler geçen hafta sonu kurultay delegelerini toplayarak hepsinden Kılıçdaroğlu’na destek için imza alan Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul’u da terletecek gibi görünüyor. Çünkü kurultay delegeleriyle yapılan toplantıdan firesiz destek kararı çıktığı yansıtılmıştı. İl kongresinde ortaya çıkan tabloyu Kılıçdaroğlu tarafına yazanların da yanıldığı ortada. Bu kez geçmiş kongrelere nazaran daha ciddi bir rüzgarla gelen Muharrem İnce’nin Antalya’da oluşturduğu çatlak Türkiye geneline aynı ölçüde yansırsa, genel başkanlık yarışının kıran kırana geçeceğini söyleyebiliriz. Ankara kulislerinde de bu konuşuluyor. Ankara’da görüştüğümüz, oturduğumuz, sohbet ettiğimiz CHP’lilerin bir kısmı bu kanaatte.

Antalya’nın faturası kime çıkar?

Gelelim Parti Meclisi’ne. CHP’nin 5 Antalya milletvekilinden 3’ü, Devrim Kök, Çetin Osman Budak ve Niyazi Nefi Kara PM’ye aday. Gerçi PM adaylığı için Pazar günü divana başvuru yapılacak, ama öncesinde Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almak için kulis çevriliyor. Tam bu noktada Antalya’daki delege çatlağına geri dönelim. Çünkü hem Muratpaşa ilçe yönetimi, hem il yönetimi, hem de Büyük Kurultay delegelerinin oluşmasında Çetin Osman Budak’ın etkisi oldu. Bu etkinin boyutu tartışılır elbette. Fakat delegasyonda en az 10 firenin Budak’ı sıkıntıya sokacağı da söylenebilir. Antalya delegelerinde yaşanan çatlağın kime fatura edeceği şimdilik belirsiz olsa da, CHP siyasetinin önümüzdeki sürecini etkileyeceği aşikar.

Kılıçdaroğlu ne tarafa bakıyor?

Büyük Kurultay’da bugün genel başkan, yarın da Parti Meclisi seçilecek. Bugünkü yarışta Kılıçdaroğlu güven tazeleyemezse yarın çok parçalı bir PM oluşur. Eğer güven tazelerse de, epeyce ismin budandığı bir anahtar liste sürpriz olmaz. İstanbul’un yeni il başkanı Canan Kaftancıoğlu kurultay delegelerinin büyük kısmına hakim olduğu izlenimi verdi. Bu izlenimle de Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması yaptı. Fakat bizzat Genel Merkez çizgisinde oluşturulan Antalya delegasyonunda bile en az 10 firenin olması, İstanbul ölçeği için de bir parametre. Buna rağmen İstanbul rüzgarının Kılıçdaroğlu’nun arkasında olduğu anlaşılıyor. Söz konusu rüzgar da Kılıçdaroğlu’nun şansını artıran bir faktör. Eğer Kılıçdaroğlu bu rüzgara yatkın davranırsa daha sol bir çizginin hakim olduğu PM’den bahsetmek mümkün. Lakin Kılıçdaroğlu sol gösterip sağ da vurabilir. Gündüz saatlerinde tablo daha da netleşecektir.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz