CHP’de tüzük hazırlıkları tam gaz

0
73

CHP’de 9-10 Mart’ta gerçekleşecek olan tüzük kurultayı hazırlıkları devam ediyor. Milletvekilleri ve PM üyelerine 2 Mart’ta yeni tüzük çalışmasının sunumu yapılacak.

KORSAN ÖZEL HABER – CHP’de bir süredir gündemde olan ve 36. Büyük Kurultay’ın ardından 9-10 Mart’ta Ankara’da toplanacağı ilan edilen kurultayında son şeklini alacak tüzük değişiklikleri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. 2 Mart’ta milletvekilleri ve PM üyelerine sunumu gerçekleştirilerek tartışmaya açılacak olan değişikliler için kulislerden gelen bilgiler şöyle:

İLLERİN DELEGE DAĞILIMI DEĞİŞEBİLİR

CHP içerisinden kaynaklar en çok tartışılan uygulamanın başında illerin aldıkları oy oranına göre temsil edilmeleri geliyor. Mevcut tüzüğe göre iller milletvekili sayısının iki katı delegelikle temsil ediliyorlar. Bu sisteme göre, yüzde 40 oy aldığı Çanakkale 8 vekil ile temsil edilirken, yüzde 1 oy alınan Diyarbakır 22 delege ile temsil ediliyor. Delegeliklerin alınan oy oranına göre belirlenmesi, tabanın öncelikli talepleri arasında bulunuyor.

DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ GELMEYE BAŞLADI

Tüzük değişikliği çalışmaları için Ercan Karakaş ve Muharrem İnce değişiklik önerilerini kamuoyu ile paylaşmışlardı. Aynı zamanda parti içinde tüzük değişikliği konusunda değişiklik önergeleri hazırlayan çeşitli grupların olduğu da gelen bilgiler arasında. (Korsan Gazete)

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz