CHP’nin kazanan ve kaybedenleri

0
1136
İdris Özyol iozyol@gmail.com
İdris Özyol

Hafta sonu CHP’nin Büyük Kurultayı’nı izlemek için Ankara’daydık. Kurultaydan çıkan sonuç çeşitli boyutlarıyla tartışıldı, daha da çok tartışılır. Kılıçdaroğlu-İnce yarışının ülke ölçeğindeki yansımaları epeyce bir gündem konusu… Fakat tez elden şunu söylemek gerekir ki, bu çekişme CHP’yi 6 ay sonra seçimli yeni bir kurultaya götürmez. Bu tür beklentiler boş. Kurultayın Antalya ayağına ise değinen olmadı. Tamam, Kılıçdaroğlu bu kez de kazanmış görünüyor, fakat Antalya’da kimlerin kazandığı kent siyaseti açısından daha bir önemli. Kılıçdaroğlu’nun bu kongreyi de atlatması birileri tarafından ‘Pirus zaferi’ olarak görülebilir, ama Antalya’da CHP’nin geleceğini ciddi anlamda şekillendireceği ortada. Peki, nasıl şekillendirecek? İşte biz oraya gelelim.

Budak’ın Büyükşehir yolu genişledi

Öncelikle şunu söylemeliyim: Muharrem İnce’ye destek vereceğini açıkça söyleyen tek bir isim vardı: İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru. Başkan Küçükkuru, Antalya ziyaretlerinin hiçbirinde İbradı’ya uğramayan Kılıçdaroğlu’na küskünlüğünü çeşitli zamanlarda dile getirmişti. Bu tavrı da büyük ihtimalle onun bir yansıması. O nedenle Küçükkuru’yu kaybedenler ya da kazananlar çemberinin dışında tutuyorum. Öncelikle kazananlara bir bakalım. Bunların başında Çetin Osman Budak geliyor. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinden ikinci dönem de Parti Meclisi’ne seçildi. Çok büyük ihtimalle genel başkan yardımcılığı görevi de devam edecek. Aksi bir durum görünmüyor. Peki, Büyükşehir? Budak MYK’ya girerse Büyükşehir hayaline veda mı etmiş olacak? İşte burada gözler tüzük kurultayına çevrilmiş durumda. Eğer tüzükte beklenen değişiklikler yapılırsa Budak’ın Büyükşehir adaylığının önünde engel kalmamış olur. Yapılır mı? Büyük ihtimalle yapılır.

Semih Esen’e Konyaaltı görünüyor

İl Başkanı Ahmet Kumbul’u da kazananlar çemberinin ortasına yerleştirelim. Divan heyetinde yer alması Kılıçdaroğlu’nun Antalya’ya olan özenini sürdürdüğünü gösteriyor zaten. Bildiğiniz gibi, daha önceki kurultayda da dönemin il başkanı Semih Esen heyette yer almıştı. Söz Esen’den açılmışken, onu da kazananlar hanesine ekleyelim. Nereyi kazanır? Hayalindeki Konyaaltı Belediye Başkan adaylığını. Peki, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal? Evet, o da kazananlar çemberinde. Her ne kadar Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine giremese bile, ‘Sol Birlik’ listesinden aldığı 290 oyla Niyazi Nefi Kara da çemberin bir yerinde duruyor. Tabii Kılıçdaroğlu’na destek veren Antalyalı kurultay delegelerini, il ve ilçe yöneticilerini de kazananlar hanesine yazalım. CHP’nin 2019’a giden yolunda ağırlık bu kadroda olur.

Antalya’nın kaybeden isimleri kimler?

Ya kaybedenler? Muharrem İnce’nin anahtar listesinde yer alan Devrim Kök ciddi anlamda tökezlemiş oldu. Cuma akşamı Ankara’da sohbet ettiğimiz Kök, Kılıçdaroğlu’nun listesinde olacağına ilişkin umut taşıyordu. Fakat rüzgar tersine döndü. Milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesi durumunda Kök’ün şansı halen yüksek olsa da, Genel Merkez nezdinde çizik yediği aşikar. Kurultayın bir diğer kaybedeni de muhtemelen Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç. Bir süredir yanlış ata oynuyor. Bu kadar mı? Değil elbet. Budak’ın Büyükşehir yolunu genişletmesi, her vesileyle adaylığını açıklayan Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in işini zora soktu. Böcek patika yollara talim edecek gibi gözüküyor. Büyük Kurultay sonuçları CHP’de bir eksen kaymasına, farklı bir rüzgara sebep olmaz. Genel itibarıyla değişen fazla bir şey yok zaten. Fakat Antalya’da uzun süredir birlikte siyaset yapmaya özen gösteren, aynı yolda yürümeye çalışanların önünü daha net görmesini sağlarken, son saydığım isimlerin de görüş açısını bulandırdı.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz