Cihaner ve Böke’den ‘sol siyaset’ bildirisi

0
262
CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Selin Sayek Böke bir bildiri kaleme alarak kamuoyu ile paylaştı. Cihaner ve Böke sınıf temeli, emekten yana ve sol siyaset vurgusu yaptı.

KORSAN – CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Selin Sayek Böke bugün bir bildiri yayınlayarak CHP 36’ıncı Olağan Kongresi’ne çağrıda bulundular. “Geçmişi biz kurduk, geleceği de biz inşa edelim” denilen bildiride, dünya genelinde sağ siyasetin öne çıktığı bir dönem olduğuna vurgu yapılarak, “Ancak bu hegemonya çöküyor. Egemenler bu çöküşü, otoriter rejimler inşa ederek ve aşırı sağı güçlendirerek ertelemeye çalışıyor. Bir yandan da bu çöküş, ezilenlerin ve sömürülenlerin, sol değerler etrafında örgütlenmesiyle daha eşit, daha özgür, daha demokratik bir geleceğin kurulması için de tarihsel bir fırsat yaratıyor” denildi. Türkiye’de de benzer bir tarihsel fırsatın öne çıktığını, dünya genelindeki benzer sağ değerlerin Türkiye’de de egemen olduğunun vurgusu yapılarak, CHP Kurultayı’nın sol değerler açısından umudun başlangıcı olacağı dile getirildi.

BİLDİRİDE ÖNE ÇIKAN MADDELER

Bildiride şu başlıklar öne çıkarıldı:

“1- Toplumsal muhalefetin en büyük örgütlü gücü ve öncüsü olan CHP,  “sürekli OHAL” rejimini normalleştirmeyen, gayrimeşru olanı meşrulaştırmayan, olağanüstü koşullara uygun olağanüstü bir muhalefeti örgütlemeli.

2-  Partimiz siyasal İslam ve neoliberalizme cepheden karşı çıkmaktan çekinmemeli.

3-  Cumhuriyet devriminin temel ilkeleri ve sosyal demokrasinin evrensel değerleri savunulmalı.

4- AKP’nin tanımladığı biçimiyle “muhafazakar hassasiyetler”, “güvenlik”, “millilik”, “konjonktür” gibi gerekçelerle ihmal edilmemeli. Bu değerler tavizsiz biçimde sahiplenilmeli.

5- AKP faşizmi karşısında direnen toplumsal muhalefetin bütün ilerici unsurlarını siyasete ve partimize taşıyacak siyasi katılım mekanizmaları, meclisler/forumlar gibi yatay örgütlenme biçimleri kullanılmalı”.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz