Çocuk işçilere karşı eylem planı

0
81

 

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Politika ve Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, ‘çocuk işçiliği ile mücadele’ eylem planının birinci etabını hazırlayacak.

KORSAN – Antalya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında kabul edilen proje çerçevesinde, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Politika ve Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Antalya’nın çocuk işçiliği ile mücadele eylem planının birinci etabını hazırlayacak. Çocuk işçiliğinin mevcut panoramasının ortaya koyulacağı birinci etapta, çocuk işçiliği ile mücadele paydasında bulunan tüm kurum ve kuruluşların veri tabanları ve faaliyetleri incelenecek. Çalışmada, sivil toplum ve resmi kurum temsilcileriyle yapılacak görüşmelerde çocuk işçiliğinin Antalya’ya özgü boyutlarının ortaya çıkarılması, çocuk işçiliği ile alternatif mücadele stratejileri belirlenecek.

BİRİNCİ ETAP HAZIRLANACAK

Projenin ikinci etabında ise çalışan çocukların tespiti, ihtiyaç analizleri, oryantasyon programlarının başlatılması ve projenin ilk etabında belirlenen stratejilerin hayata geçirilmesi planlanıyor. Sosyal Politika ve Göç Araştırmaları Merkezi, Sosyal Politika Masasından Sorumlu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mete Kaan Namal tarafından yürütülen projede, AÜ’den Prof. Dr. Muhammed Karataş, Doç. Dr. Rabia Çizel, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Koçancı, Yrd. Doç. Dr. Beyhan Aksoy, Yrd. Doç. Dr. Şerife Durmaz, Yrd. Doç. Dr. Türkan Yılmaz ve Araştırma Görevlisi Ebru Başgül yer alıyor. Türkiye’nin, 2023 hedefleri arasında da yer alan ‘çocuk işçiliği ile mücadele kapasitesinin geliştirilmesi’ kapsamında gerçekleştirilecek proje, konunun hassasiyeti, kamu ihtiyaç ve yararı nedeniyle bedelsiz olarak gerçekleştirilecek. Üç ay sürecek projenin birinci etap çalışmaları 1 Şubat 2018’de başlayacak. (DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz