Deniz Yücel için Erdoğan’la iki gizli görüşme

0
472
Alman basını, Dışişleri Bakanı Gabriel’in Deniz Yücel için Erdoğan’la iki kez görüştüğünü yazdı. İlk görüşme Erdoğan’ın Vatikan ziyareti sırasında yapıldı. Bu ay gizlice İstanbul’a gelen Gabriel Erdoğan’la ikinci kez görüşerek ilişkilerin normalleştirilmesi sözü verdi.

KORSAN – Alman basını, hakkında iddianame hazırlanmaksızın bir Silivri Cezaevi’nde tutuklu tutulan Türk-Alman gazeteci Deniz Yücel’in dün serbest bırakılmasının arka planını yazdı. Süddeutsche Zeitung gazetesi, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Yücel’in serbest bırakılması konusunda yürüttüğü diplomasi trafiğini açığa çıkardı. ‘Hukukun değil, diplomasinin zaferi’ manşetiyle çıkan gazetede Gabriel’in geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile iki kez gizlice bir araya geldiği yazıldı. İlk görüşme, Erdoğan’ın Vatikan ziyareti sırasında, Roma’da yapıldı. Almanya’dan sessizce Roma’ya geçen Gabriel, Erdoğan’ın kaldığı otele gece giderek kendisiyle görüştü. Erdoğan ertesi sabah Papa ile biraraya geldikten sonra Türkiye’ye döndü.

‘GABRİEL NORMALLEŞME SÖZÜ VERDİ’

Roma’daki görüşmede Gabriel’in Erdoğan’a, Deniz Yücel’in serbest bırakılması durumunda Türkiye-Almanya ilişkilerinin normalleşeceğine dair söz verdiği ifade edildi. Ancak habere göre, Türkiye tarafı daha sonra ayrıntıları görüşmek üzere Gabriel’i İstanbul’a davet etti. Bu kez şubat ayının ikinci haftasında gizlice İstanbul’a gelen Gabriel, Erdoğan ile bir kez daha bir araya geldi. Görüşmede, Deniz Yücel’in serbest bırakılması durumunda atılacak adımların ayrıntıları ele alındı. Süddeutsche Zeitung’daki haberde, bu görüşmenin ardından Deniz Yücel’in serbest bırakılması için Türkiye tarafından adımların atılmaya başlandığı belirtildi.

İSTANBUL’DA KALMASINA İZİN ÇIKMADI

Gazetenin haberine göre, Deniz Yücel bırakıldıktan sonra eşiyle birlikte bir kaç gün İstanbul’da kalmak, evini toparlamak istiyordu. Ancak bu yeniden gözaltına alınma riski doğurabileceği gerekçesiyle kabul edilmedi. Özellikle Türk tarafının ülkede yeni bir tartışmaya yol açacağından ötürü Yücel’in kalmasına sıcak bakmadığı kaydedildi. Deniz Yücel’in serbest bırakıldığı gün Gabriel’in özellikle yetkili mahkemeye teşekkür etmesinin de, süreci hızlandırmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Deniz Yücel’in ifadesi görüntülü sistemle alınarak serbest bırakılmasına karar verildi. (Kaynak: Evrensel)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz