Dışarıdan içeriye bakarak Kurultay notları – II

0
308
Ali Taş

Dün Kurultayın 1. Gününü aktarmıştık.

İkinci gün sabahında ilk dikkat çeken konu, otoparklardaki rahatlıktı. 1. gün uzun bir çaba sonucu bulabildiğimiz park yerini bu sefer kolaylıkla bulmuştuk. Bu da bizim zamanlama planımızda yaklaşık yarım saatlik bir tasarrufa neden olmuştu. İllerden gelen otobüsler geri dönmüştü. İzleyiciler, 1. Gün genel başkan adaylarının konuşmalarını dinlemiş, seçim sonucunu beklemiş ve illerine geri dönmüştü.

Buna karşılık, daha Ankara Arena’nın bahçesinden başlamak üzere her yer PM adaylarının standları ile bu standlarda görev alan gençlik kolları üyeleri ile doluydu. Her tarafı gençlik ateşi sarmıştı desek yanlış olmayacak sanırım. Ama bir gün önce tespitini yaptığımız ‘fikri kısırlık’ aynen devam ediyordu. Düşünsenize, birbirinin aynısı yaklaşık 700 aday propaganda yapıyor. O kadar ki, kullanılan renkler bile neredeyse aynı. Hemen hemen bütün adaylar ya kırmızı zemin üzerine beyaz ya da beyaz zemin üzerine kırmızı yazılarla tasarımlarını yapmışlardı. Uzaktan bakınca gelincik tarlası gibi düşünülebilir ama içinde gezerken kısa bir süre sonra sıkıcı hale gelebiliyordu. Bu nedenle bahçede fazla zaman kaybetmeden basın bölümüne geçtik.

O bölümde de farklı bir tablo ile karşılaşmadık. Yazılı, görsel ve internet basınının ağır topları gitmiş, yerine basının emekçileri olan kameraman muhabir arkadaşlar kalmıştı.

Salonda ortasında delegelere ayrılan bölüm kaldırılmış, sandıklar için bölmeler hazırlanmıştı. Bölmelerin etrafı ise adayların tanıtım masaları ile dolmuştu. Sabah erken saatler olmasına rağmen kalabalık hayli fazlaydı ama bu kalabalıktan beklenen enerji henüz açığa çıkmamıştı. Adayların tanıtımlarını yapan gençler henüz uyku mahmurluğundan ayılamamışlardı.

Bir diğer çalışma da VIP bölümündeydi. Bu alanda yer alan adaylar görece daha şanslılardı. Çünkü çay, kahve, vb. ikramlar buradaydı ve delegeler sıklıkla buraya girip çıkıyorlardı.

Günün ilk sürprizi ile de burada karşılaştık. Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın tanıtım için hazırlattığı iki stanttan birisi çalınmıştı. Stant görevlileri bu duruma bir çözüm bulmaya çalışıyorlardı.

Bir diğer nokta, tanıtımda adayların sınır dinlememeleriydi. Attila Kart’ın, küçük el ilanlarını tuvaletlerin iç kapılarına asılmıştı ve tuvalete giren delegeler öfke ile çıkıyorlardı. ‘CHP logosunun ne işi var burada! Hiç mi saygısı yok bunların!’ diyerek çıkıyorlardı tuvaletten. Attila Kart 220 oy alarak PM dışında kalmasının nedenlerinden birisi olarak bunu düşünmeli sanırım.

Salonda ise divandan adaylara sürekli ‘kabinlerin içine tanıtım malzemesi koymayın, silinmez kalemle yazı yazmayın uyarılarına’ uyarıları yapılmasına rağmen sonuç alınamayınca kapılara güvenlik görevlisinin yerleştirilmesi ayrı bir kültür tartışması elbette.

İlk olarak 612 adayın olduğu kulisi geldi. Ardından sayı 537’ye düştü. En son yapılan itirazlar ve geri çekilmelerle net sayının 488 olduğu açıklandı. Ve salonda hareket tepe noktasına ulaştı.

Hiç şüphesiz, salonun en gösterişli standı ve personeli Antalya Milletvekili Devrim Kök’ün standıydı. Ama bu çaba Devrim Kök’ün seçilmesine yetmedi.

Adaylar kesinleştikten sonra bu sefer anahtar liste kaygısı başladı. Ne zaman çıkacak, nasıl daha önce buluruz, gibi… ilk gelen anahtar liste Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesiydi. Listenin ilk sırasında Gamze İlgezdi’nin olması kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Gamze İlgezdi, Muharrem İnce’nin de listesinde de ilk sıradaydı. Yine Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesinde ‘Sol Gelecek’ grubundan Selin Sayek Böke ve Orhan Sarıbal’ın da olması, ‘pazarlık tamamlanmış galiba’ yorumlarına neden oldu.

Dünkünün aksine oldukça sakin geçen PM seçimleri sonucunda 52 üye için Kemal Kılıçdaroğlu listesi 9 fire ile ipi göğüslerken Sol Gelecek grubu 5 adayından 3’ünü PM’ye başarılı olan diğer gruptu. Anlaşılan o ki, Kemal Kılıçdaroğlu dikensiz gül bahçesine yakın bir birleşimi elde etti

Tam da bu nokta şu tespitler kurultay adına önemli notlar olarak tarihe geçmeli. Bir gün önce delegelerinin yaklaşık %60’ının desteğini alabilen Kemal Kılıçdaroğlu PM’de bu desteği %80’lere yükseltti. Delegeler, geleneksel yurdum insanı olarak güce yönelmekte zaman kaybetmediler diyebiliriz.

Bir diğer tespit ise Muharrem İnce ile ilgili. Anlaşılan o ki, Muharrem İnce’de kazanacağına inanmamış. Çünkü hazırladığı anahtar gerek biçim olarak gerek içerik olarak seçim kazanmaya inanmış bir kadronun ürünü değildi. Daha doğrusu, ortada bir kadro var mı ondan bile emin olunamıyor. Zira, anahtar listeyi eline alan delegelerde, “bu mu?” şaşkınlığı yaşayarak gittiler oy kabinlerine ve ona göre tavır aldılar. Sonuçta, 1. Günün her anlamda yıldızı olan Muharrem İnce, Kurultay sonunda saman ateşi görüntüsünden öte geçemedi.

Yazarın önceki yazıları

Dışarıdan içeriye bakarak kurultay notları – I

İdlib’de ne oluyor?

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz