Doğuş Grubu bankalarla masaya oturuyor

0
194

Ülker’den sonra banka borçlarını yapılandırmaya giden Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk, 2.5 milyar dolar borç için 10’dan fazla bankayla masaya oturacak. Şahenk, ortalama vadesi yaklaşık 2.5 yıl olan kredilerin vadesini 5.5 yıla çıkarmaya çalışacak.

KORSAN – Türkiye ekonomisi son derece kritik bir süreçten geçiyor. Dolar ve Euro’da tarihi rekorlar kırılıyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Dövizle borçlanmayın, belki fırtına kopacak” demişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Şimşek’i hedef aldı. Forbes’un yayınladığı listeye göre Türkiye’nin en zengin iş insanı olan Murat Ülker’in sahibi olduğu Türkiye’nin en büyük dünyanın ise ikinci büyük şekerleme ve atıştırmalık üreticisi olan Ülker, 7 milyar dolarlık kredi yapılandırmasına gitti. Ülker’in ardından da Doğuş Grubu bazı şirketlerini satışa çıkardı. NTV Spor’un frekansı satılarak yayına son verildi. Kral Pop TV’nin de yayın hayatına son vereceği konuşuluyor. Zor bir dönemden geçtiği belirtilen Holding, bankalarla masaya oturdu ve borç yapılandırması istedi.

BANKALARA 23.5 MİLYARLIK BORÇ

Doğuş Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği 2017 yılı bilançosuna göre holdingin bankalara 23.5 milyar liralık borcu var. Mevcut dolar kuru ile yaklaşık 5.8 milyar dolarlık bir borç söz konusu. Yine yayımlanan bilançoya göre Doğuş Holding geçen yıl 2.8 milyar lira zarar etti. 2016 yılı zararı ise 2 milyar lira idi. Holding, geçen yıl Garanti Bankası’ndaki hisselerini İspanyol ortağı BBVA’ya 3.3 milyar liraya satmıştı. Medyaradar’da yer alan habere göre Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, toplam borcun yaklaşık yüzde 40’nın yeniden yapılandırılması için 10’dan fazla banka ile görüşmelere bu hafta başlıyor.

VADEYİ 5.5 YILA ÇIKARTMA ÇABASI

Konuyu yakından takip eden dört kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Doğuş Holding yaklaşık 2,5 milyar dolar kredinin yapılandırması için bankalarla masaya oturacak. Şahenk, ortalama vadesi yaklaşık 2,5 yıl olan kredilerin vadesini 5,5 yıla çıkarmak için görüşme yapacak. Yapılandırma görüşmeleri çerçevesinde faiz geri ödemelerine devam edilmesi, ana para ödemelerinin ise iki yıl ertelenmesinin talep edileceği belirtiliyor. Haberde yer alan ve isimsiz bir kaynağa dayandırılan bilgiye göre yapılandırma kapsamında alınacak kredinin yüzde 80’i teminatlandırılacak ve bu teminatlar arasında Doğuş Grubu’nun İspanya’daki otelleri de yer alacak. Aynı kaynak, teminata konu tüm varlıkların ihtiyaç olması durumunda satışa konu olabileceğini belirtiyor. Doğuş Holding ise bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyor.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz