Duterte’ye ‘insanlığa karşı suç’ soruşturması

0
30
BM’ye bağlı Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin uyuşturucuyla savaş adı altında insanlığa karşı suç işlediği iddialarıyla ilgili önsoruşturma başlattı. Duterte ise “Ben bir diktatör gibi davranmazsam Filipinler ilerleyemez” dedi.

KORSAN – Birleşmiş Milletler’e bağlı (BM) Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin uyuşturucuyla savaş adı altında insanlığa karşı suç işlediği ithamları bağlamında önsoruşturma başlattı. Duterte ise “Ben bir diktatör gibi davranmazsam Filipinler ilerleyemez” dedi. UCM Savcısı Fatou Bensouda, yayımladığı açıklamada, makamının, ‘Filipinler’de uyuşturucuyla savaş kampanyası kapsamında en az 1 Temmuz 2016’dan beri işlendiği iddia edilen suçlarla ilgili analiz yapacağını’ duyurdu. Böylece UCM ilk kez bir Güneydoğu Asya ülkesine önsoruşturma başlattı.

‘TEMMUZ 2016’DAN BERİ 8 BİN KİŞİ KATLEDİLDİ’

Geçen yıl UCM’ye sunulan bir raporda, Duterte’nin, Davao Belediye Başkanı olduğu 1988’den beri, yani 30 yıldır yargısız infazlar ve katliamlardan doğrudan sorumlu olduğuna dair ‘kanıtlar’ yer aldığı öğrenildi. Duterte 30 Haziran 2016’da devlet başkanlığı koltuğuna olduğundan beri resmi istatistiklere göre polisin uyuşturucuyla mücadele operasyonlarında 4 bin kişi öldürüldü. Filipinli avukat Jude Sabio’nun UCM’ye sunduğu 77 sayfalık raporda ise ölü sayısı 8 binin üzerinde gözüküyor. Geçen yıl Duterte’yi azlettirme girişiminde bulunan ve UCM’ye sunulan rapordaki bazı kanıtları bir araya getiren muhalif siyasetçi Gary Alejano, UCM’nin açıklamasının, Duterte hakkındaki iddiaların meşruluğunu teyit ettiğini söyledi. Alejano, bunun, uyuşturucuyla savaşının kurbanları adına bir umut ışığı oluşturduğunu’ belirtti.

‘UCM’DEN BAŞKA GİDİLEBİLECEK YER YOK’

Muhalif siyasetçi, şunları söyledi: “Filipinler’de insanlar aile üyeleri uyuşturucuyla savaşa kurban gittiğinde nereye başvuracaklarını bilemiyor. Polise gidemiyorlar, çünkü polis suç ortağı. Adalet bakanlığına gidemiyorlar, çünkü bakan yargısız infaz diye bir şey olmadığını söylüyor. Temsilciler Meclisi’nden soruşturma açması talep edildiğinde herkes devlet başkanının suçlarını örtbas etmek için seferber oluyor. Şu anda Filipinler’de hukuk devleti apaçık çiğneniyor ve UCM’den başka devreye girebilecek hiçbir kişi ve kurum yok”.

SÖZCÜ: İÇ DÜŞMANLARIN KOMPLOSU

Duterte’nin sözcüsü Harry Roque ise soruşturmayı ‘mahkemenin zaman ve kaynaklarının boşa harcanması’ diye niteledi. Roque, sözkonusu suçlamaların tarihlerinin çoğunlukla Filipinler’in UCM anlaşmasını imzalayıp taraf olduğu 2011 yılından öncesine dayandığını, dolayısıyla geçerliliğinin olmadığını öne sürdü. Ancak Savcı Bensouda, açıklamasında, özellikle 1 Temmuz 2016’dan sonraki ölümlere vurgu yapmıştı. Duterte’nin sözcüsü, soruşturmanın devam etmesinin Filipinler’in egemenliğine zarar vereceğini, zira ülkenin yargı sisteminin işlediğini, mahkemelerinin çalıştığını ve bu konuya eğilmeye istekli olduğunu iddia etti. UCM’nin resmen suçlamada bulunmayacağından emin olduğunu söyleyen Roque, ithamların gerisinde ‘iç düşmanların’ bulunduğunu savunarak “İddia edilen ölümler gerçekse polisin meşru icraatıdır” diye konuştu.

‘MAHKEMEDE SAVCIYA HESAP SORACAK’

Sözcü Roque, Dutarte için “Suçlanmaktan bıktı usandı. Mahkemeye çıkmak ve savcıyı tanık kürsüsüne oturtmak istiyor” dedi. Filipinler’de on binlerce suçluyu öldürme ve uyuşturucunun kökünü kazıma vaadiyle 2016’da açık ara seçim zaferi kazanmış olan Duterte, tartışma yaratan açıklamalarına bir yenisini ekledi. Visayas Adası’nda konuşan Filipinler lideri, “Eğer diktatör diyorsanız, evet, gerçekten de bir diktatörüm. Eğer bir diktatör gibi davranmazsam, bu ülkede hiçbir şey ilerlemez” dedi. Komünist gerillalardan bahsederken hiddetlenen Duterte, kendi yönetim tarzının ülkenin kalkınmasını sürdürülebilir kılmak adına gerekli olduğunu iddia edip, “Böyle davranmak zorundayım. Hem zaten beni başkan olarak siz seçtiniz. Benim bütün hayallerim sizin içinken, beni neden takip etmiyorsunuz ki?” diye sordu. Duterte daha önce asker ve polise hitaben bir konuşmasında ise “Eğer fazladan koltukta kalırsam ve bir diktatöre dönüşmek istersem, beni vurun. Şaka yapmıyorum” çıkışını yapmıştı. (Kaynak: Sputnik)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz