Elektrikte büyük vurgun

0
105
2017 Aralık ayında tüketilen elektriğin 2018 Ocak ayında zamlı tarifeden faturalandırıldığı ortaya çıktı. Pek çok ilde vatandaşa Aralık ayı faturalarının ulaştırılmadığını söyleyen CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Bakan Albayrak’a bunun nedenini sordu.

KORSAN –  Yeni yılla birlikte gelen zam dalgası kapsamında elektriğe uygulanan yüzde 8,8’lik zam oranının Aralık faturalarına yansıtıldığı ortaya çıktı. Söz konusu vurgunu TBMM gündemine taşıyan CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, “Aralık ayında kullanılan elektriğin faturası ocak ayında düzenlenerek, yüzde 8 zam yansıtıldı. Bu resmen soygun” dedi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Beraat Albayrak’ın cevaplandırması istemiyle önerge veren Bektaşoğlu, firmaların sayaç okumadan rastgele fatura düzenledikleri bilgilerinin değerlendirilmesini ve araştırma yapılmasını istedi. Bektaşoğlu ayrıca fatura ödeme tarihlerinin neden abonenin maaş tarihlerine göre düzenlenmediğini de sordu.

ARALIK’TA FATURA GÖNDERİLMEDİ

CHP’li Bektaşoğlu, Bakan Albayrak’a şu soruları yöneltti: “Fatura ödeme tarihleri içeren düzenlemenin çalışanların maaşlarını aldıkları tarihe göre yapılmamasının özel bir nedeni var mıdır, bu tarihleri her ayın 15 veya 1’ine göre yeniden düzenlemeyi düşünmekte misiniz? Maaş aldıkları tarihle fatura ödeme tarihi arasında uyumsuzluk olması nedeniyle, kullandığı enerjinin bedelini zamanında ödeyemeyen kaç abone vardır? Bu abonelerden 2017 yılı itibarıyla ne kadar miktarda gecikme zammı alınmıştır? Enerji şirketlerinin abonelerin sayaçlarını okumadan rastgele fatura düzenledikleri iddiaları doğru mudur? Çoruh AKSA Giresun İl Müdürlüğü,  yurttaşlarımıza Aralık ayı için kullandıkları elektrik oranını ve ödeme bilgilerini gösteren fatura ulaştırmamıştır. Benzer uygulama Türkiye’nin pek çok ilinde de gerçekleşmiştir. Bunun nedeni faturaların yüzde 8 elektrik zammının da yansıtılarak Ocak ayında düzenlenecek olması mıdır?”

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz