Emek ve Demokrasi Güçleri: Biat edenlerden olmayacağız

0
434
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla dün gözaltına alınan 4 kişinin serbest bırakılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Biat edenlerden olmadık, olmayacağız” denildi.

KORSAN – Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alınan Yrd. Doç. Dr. Serdar Başçetin, Mustafa Aykara, Kutay Meriç ve Yusuf Tüm’ün serbest bırakılması için basın açıklaması düzenledi. DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar’ın okuduğu açıklamada “Arkadaşlarımızın gözaltına alınmasının hukuksuz, haksız olduğunu buradan bir kez daha dile getiriyoruz. Bu gözaltılara ilişkin Attalos heykeli önünde yapmak istediğimiz basın açıklamasına polisin faşistlerle birlikte saldırmasını kınıyor ve protesto ediyoruz” denildi. AKP’nin polis eliyle siyasal ajandalarını hayata geçirdiğini dile getiren Aybar, muhalif ve örgütlü olan her kesime saldırıldığını söyledi.

‘TOPLUMA KANIKSATMAK İSTİYORLAR’

HDP ve HDK bileşeni çok sayıda partinin eş genel başkanları ile yöneticileri gözaltına alınarak 12 Eylül’den bu yana ilk kez bu kapsamda ve genişlikte bir operasyonun yapıldığına dikkat çeken Aybar, “SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya’nın gözaltına alınmasını politika yapma ve düşünceyi açıklama hakkımızın engellenmesi olarak görüyoruz. Bizleri baskılara, gözaltı ve tutuklamalara alıştırmak ve topluma faşizmi kanıksatmak istiyorlar. Çünkü faşizm ancak farklılıklara tahammülü olmayan, tek kişi dışında otorite ve kurum tanımayan, örgütlü muhalefeti düşman olarak gören, kendisini sürekli tehdit altında hisseden ve o yüzden devletin koruması altında olmak isteyen, tepkisizleşmiş ve insani duyarlılıklarını yitirmiş yığınların olduğu yerlerde kurumsallaşabilir, varlığını sürdürebilir. Özellikle son birkaç yıldır buna uygun bir toplumsal ve ülke gerçekliği yaratmaya yönelik olarak emek ve demokrasi güçlerine karşı planlı ve sistematik operasyonlar gerçekleştirilmektedir” ifadelerini kullandı.

‘DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Aybar sözlerini şöyle sürdürdü: “Biat etme ya da faşizme karşı mücadele etme dışında bir seçeneğin olmadığı bir dönemdeyiz. Bizler kesinlikle biat edenlerden olmadık, olmayacağız. Temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik girişimlere karşı emek ve demokrasi mücadelemizi yürütmeye devam edeceğiz. Gerekçe ne olursa olsun düşünce ve ifade özgürlüğümüzün ortadan kaldırılmasını, bu hakkımızı kullandık diye gözaltına alınmayı, tutuklanmayı kabul etmiyoruz. Bu duruma alışmayacağız, kanıksamayacağız. Biz Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak diyoruz ki, Ortadoğu’da yürütülen bu savaşın kazananı olmaz olamaz. Savaş ülkemiz halklarının zararınadır. Barışta ısrarımız bu nedenledir. Bu politikadan ne bölgede, ne de ülkede halkların, işçi sınıfı ve emekçilerin çıkarı yoktur. Aksine böylesi bir operasyon Suriye’de 7 yıldır süren savaşa yeniden benzin dökmek, halkları ateşin içine atmaktan başka bir sonuç doğurmayacak, yıkımı ve çözümsüzlüğü derinleştirecektir. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz”. (Haber Merkezi)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz