Erdoğan Trump’la görüşecek

0
99

 

Dışşleri Bakanı Çavuşoğlu, Erdoğan’ın yarın Trump’la görüşeceğini duyurdu. Görüşme isteğinin Trump’tan geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, saatin de belli olduğunu aktardı.

KORSAN – Amerika ile ilişkileri iyice geren Afrin harekatında yeni bir diplomasi atağı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kimyasal Silah Kullanımının Cezasız Kalmaması İçin Uluslararası Ortaklık” toplantısı için Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la görüştü. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Afrin harekatıyla ilgili açıklamalara değindi. Çavuşoğlu, “İnsani durumlarda hiçbir ülke Türkiye kadar hassas değildir. Suriye’de de bunu gösterdik. YPG, bu kadar insanı yerinden ederken, neredeydiniz?” dedi.

GÖRÜŞME SAATİ BELLİ OLDU

Tillerson’la yaptığı görüşme hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Bu görüşmede ikili bazı konular konuştuk ama daha çok Suriye’yi konuştuk. Suriye’de YPG’ye verilen destek konusundaki rahatsızlığımızı tekrarladık. Ayrıca, daha önce Vancouver’da da gündeme getirdiğimiz, teröristlerden ordu kurulmasıyla ilgili, rahatsızlığı gündeme getirdik. Kendisi böyle bir şey olmadığını, YPG’nin burada bir oluşum içine girmeleri için bir destek vermediklerini, siyasi oluşum dahil vurguladı. Yarın zaten iki başkan da telefonda görüşecek, onu söyledi. Trump, Cumhurbaşkanımız ile görüşmek istiyor. Saati de belli oldu”.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz