Erdoğan Trump’la görüştü, çarşı karıştı

0
202

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi, Trump görüşmesini olumlu havada verdi. Beyaz Saray ise Trump’ın ‘Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış retorikten şiddetten kaygılı olduğunu’ dile getirdi. İkinci açıklama yapan Basın Merkezi, “ABD tarafı gerçeği yansıtmıyor” dedi.

KORSAN – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, “ABD Başkanı Donald Trump Erdoğan’a Afrin’de tırmanan şiddetten duyduğu kaygısını ileterek bunun iki ülkenin Suriye’deki ortak çıkarlarını zayıflattığını söyledi. Türkiye’ye gerilimi tırmandırmama, askeri operasyonlarını sınırlı tutma, sivil kayıpları önleme çağrısı yaptı” denildi. Beyaz Saray’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada ise, “Başkan Trump, Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış retorikten kaygılarını dile getirdi” ifadelerine yer verildi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları bu sözlere, “ABD tarafının açıklaması görüşmenin içeriğini tam olarak yansıtmıyor” diye itiraz etti.

‘İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ’

Erdoğan-Trump görüşmesinden sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi açıklamasında Suriye’deki gelişmeler, Afrin harekatı ve ikili ilişkilerin ele alındığı duyurularak, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin Afrin harekatını uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurgulamıştır” denildi. Erdoğan’ın YPG’ye silah desteğine son verilmesini istediği belirtilen açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine de tekrar dikkati çekmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, gerek Suriye meselesi, gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki işbirliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etmişlerdir” ifadelerine yer verildi.

‘ÇATIŞMA KONUSUNDA DİKKATLİ OLALIM’

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Türk ve Amerikan güçleri arasında çatışma yaratabilecek risklerden kaçınılması ve bu konuda önlem alınması’ yönünde çağrı yaptığı belirtildi. “Başkan Trump, ayrıca Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış retorik ve ABD vatandaşları ile yerel çalışanlarının Türkiye’deki uzatılmış OHAL kapsamında tutuklu bulunmasıyla ilgili kaygılarını dile getirdi” denilen Beyaz Saray açıklamasında, iki liderin ‘bölgesel istikrarın teşvik edilmesi ve IŞİD, PKK, El Kaide ve İran destekli terör de dahil olmak üzere tüm formlarda terörle mücadele edilmesi için ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesi taahhüdünde bulunduğu’ kaydedildi.

‘YIKICI RETORİK İFADESİ KULLANILMADI’

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden ikinci açıklama geldi. Açıklamada, “ABD tarafının yazılı açıklaması görüşmenin içeriğini tam olarak yansıtmıyor” denildi. NTV’nin haberine göre Cumhurbaşkanlığı kaynakları, “Trump Afrin operasyonuyla ilgili ‘tırmanan şiddetten kaygı’ diye bir şeyden söz etmedi. Operasyonla ilgili görüş teatisinden öte bir şey konuşulmadı, ABD’nin operasyonun belirli bir zaman dilimiyle sınırlı tutulması; Münbiç’te az da olsa ABD askerinin mevcudiyetinden bahisle oralarda bir sıcak çatışma ihtimaline mahal verilmemesi gerektiği kapsamında ele alındı” şeklinde bilgi verdi. CNN Türk muhabiri Murat Pazarbaşı’nın aktarımına göre kaynaklar, Trump’ın “Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış söylemler” diye bir ifade kullanmadığını, konuşmalarda ABD’nin açıkça eleştirilmesinin rahatsızlık uyandırdığına değindiğini ifade etti.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz