Erdoğan’a karşı çağrı: ABD ve diğer ülkeler birleşin!

0
106

Türkiye’nin ‘kasvetli totaliter bir hapishaneye dönüştüğünü’, 23 gazetecinin Twitter mesajları yüzünden ceza aldığını söyleyen Washington Post gazetesi ABD ve diğer ülkelere Erdoğan’a karşı birleşme çağrısı yaptı.

KORSAN – ABD’de çıkan Washington Post gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türkiye hakkında oldukça sert ifadelerin barındığı bir başyazı yayınladı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Washington Post, Türkiye’de 23 gazetecinin Twitter mesajları nedeniyle ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla iki yıldan yedi yıla değişen hapis cezasına çarptırıldığını kaydetti. Gazete şunları yazdı: “Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimi altında bir tweet suça, sorunlu bir demokrasi de diktatörlüğe dönüşüyor. Yavaş yavaş ama durdurulamaz biçimde aydınlanmış ılımlılığın bir örneği olan ülke, Erdoğan tarafından kasvetli totaliter bir hapishaneye dönüştürülüyor”.

GAZETEDEN ‘BİRLEŞİN’ ÇAĞRISI

Başyazıda şu ifadelere yer verildi: “Bu davalar Türkiye’nin Batılı demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerinden ne kadar uzağa düştüğünü gösteriyor. Erdoğan memnuniyet içinde Rusya, Çin, Mısır, Küba ve meşruluğun korku ve düşünce kontrolü altında olduğu diğer ülkelerle birlikte yürüyor. Erdoğan’ın diktatörlüğünün adı konmalı. Kulaklarını tıkasa bile, ABD ve diğer ülkeler sesli biçimde protesto etmeli”. Washington Post, ‘Türkiye’nin bir zamanlar bağımsız güçlü bir medyası bulunduğunu’ savunarak cumhurbaşkanının bazı medya kuruluşlarını kapattığını kaydetti. ‘FETÖ’nün medya ayağında yer aldıkları iddiasıyla 23’ü tutuklu 29 kişinin yargılandığı davada aralarında Murat Aksoy ve Atilla Taş’ın da yer aldığı bazı isimlere çeşitli oranlarda hapis cezaları verilmişti.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz