Fotoğraf krizi

0
112

Mihraç Ural’ın Soçi Kongresi katılımcıları arasında olduğunu gösteren sosyal medya paylaşımı kriz yarattı. Türkiye Rusya’dan açıklama istedi.

KORSAN – Hürriyet Gazetesinin haberine göre, Soçi Kongresini Türkiye adına izleyen resmi heyet THKP-C Acilciler Lideri ve 2013 yılında Hatay-Reyhanlı’da 52 kişinin ölümüne yol açan saldırının sanığı Mihraç Ural’ın katılımcılar arasında görülmesi gerginliğe neden oldu. Kongreyi organize eden Rusya Federasyonu Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları nezdinde girişimde bulunuldu.

Türk Heyeti, ismi daha önce Türkiye’ye bildirilen listede bulunmayan Mihraç Ural’ın kogrede hazır bulunmasından kaynaklı rahatsızlığı ilettiler.

Rus makamlarının konuyu ivedilikle inceleyecekleri ve ivedilikle bilgi vereceği bildirildi.

MİHRAÇ URAL KİMDİR

Suriye’de birçok olayın baş aktörü olarak bilinen Mihraç Ural, kendisini ‘Genç Uruba’cı olarak tanıttı. Öcalan’ı ‘kadim dostum’ diye anlatması ile de biliniyor.

Hatay’ın Antakya ilçesinde doğdu. THKP-C örgütüne girdi. Mahir Çayan’dan sonra THKP-C’de bölünmeler yaşandı. THKP-C Acilciler örgütü daha çok Hataylılar’dan oluştu.

Örgüt özellikle Hatay’da kök saldı. Acilciler Örgütüne 1976 yılında Yüksel Eriş aracılığıyla katıldı. Örgütün liderliğini üstlendikten sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu.

Suriye iç savaşında Esad rejimine hizmet eden milis güçlerin komutanlarından ve Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2013’te düzenlenen bombalı saldırının sanığı Mihraç Ural’ın, muhaliflerin saldırısında öldürüldüğü iddia edildi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz