Gazeteci Deniz Yüksel serbest

0
55
Almanya’yla Leopard 2 tanklarının modernizasyonu konusunda anlaşmaya varılması ve Başbakan Yıldırım’ın dün Berlin’de Merkel’le görüşmesinin ardından, bir yıldır tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel serbest bırakıldı.

DUVAR – Almanya’yla Leopard 2 tanklarının modernizasyonu konusunda anlaşmaya varılması ve Başbakan Binali Yıldırım’ın dün Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel’le görüşmesinin ardından, Türkiye’de bir yıldır tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel serbest bırakıldı. Yücel’in avukatı Veysel Ok, haberi Twitter’dan duyurdu. Almanya Dışişleri Bakanlığı da Yücel’in serbest kaldığını doğruladı.

BERLİN GÖRÜŞMESİNDE GÜNDEME GELDİ

Deniz Yücel, dün itibarıyla bir yıldır hakkında hiçbir iddianame hazırlanmadan Silivri’de tutuluyordu. Yücel’in durumu, Başbakan Binali Yıldırım’ın dün yaptığı Almanya ziyaretinde en önemli gündem maddesiydi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak basın toplantısında “Deniz Yücel konusu çok büyük önem taşımaktadır. İddianame hazırlanmamış olmasına rağmen tutuklu bulunuyor. Hukuk devleti ilkelerini görüştük. Konunun aydınlatılması açısından hukuk devleti ilkelerine saygı duyulması gerektiğini ifade ettik” demişti. Yıldırım “Deniz Yücel ve diğer zanlılar tabii ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar. Bunlar mahkemelerin kendi kapasitesinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içinde gereği yapılacaktır. Bize düşen mahkemenin işini kolaylaştırmak ve onların önünü açmak” yanıtını vermişti.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz