Geldiğimiz yere bak

0
140
Muhammet Güzel

CHP’deki Asker olamayan yoldaşlarıma, Yoldaş olamayan asker arkadaşlarıma baktım da, kendime dert ettim, sözlükler taradım. İnternete baktım. ‘Asker’ ve ‘Yoldaş’ sözcüklerinin anlamlarına kafa yordum. Merak etmeyin içi boş da olsa kafa bu, zorlayınca yoruluyor.

Asker, isim olarak, “orduda görev yapan, erden generale kadar herkes”, sıfat olarak, “topluluk düzenine saygısı olan, disiplinli”.

Yoldaş, isim olarak: “Arkadaş, dost; yol arkadaşı, aynı yolda giden”. Mecaz olarak ise; “ortak bir görüşü benimseyenlerden her biri”.

Şimdi CHP’li bir gurubun karşına geçip; “Hanginiz Atatürk’ün yoldaşı değilsiniz,” desem, kimse yerinden kıpırdayası gelmez. ‘Hanginiz Atatürk’ün Askeri değilsiniz’, desem, yine kimse alınmaz biliyorum. O zaman, anlama bakmadan anlamsızca tartışmalara girmenin ne anlamı var, diye derince düşünmekteyim.

 

Ben de, askerlik yapmıştım bir zamanlar…

Komutanının, komutu olmadan asker kendi kararıyla bir iş tutamaz… Topluluk düzenine saygıyı disiplini bozamaz. Karşılaştığı yeni durumla ilgili yaratıcı yenilikçi bir karar verebilmesi için komutanın emrini ya da iznini bekler. Yalnız kaldığında öncelikle, önceden öğretilmiş, emredilmiş yöntemleri uygulamak zorundadır.

Yoldaş: Aynı dünya görüşünü aynı ideolojiyi, aynı amacı paylaşan insanlar arasındaki bağlılığın adıdır. Yoldaşlar karşılaştıkları yeni bir durumda, paylaştıkları dünya görüşleri ve inandıkları değerler doğrultusunda, içinde bulundukları duruma göre en yaratıcı kararı verirler. Yoldaşlık; Ortak dünya görüşü, ortak değerler çevresinde fikir birliği yanında, saygı ve disiplin de gerektirir.

Atatürk’ün yoldaşı olabilmek için; Atatürk ile aynı dünya görüşü, aynı ideoloji, aynı ortak değerlere sahip olmayı, bugün karşılaştığın bir durum karşısında, ‘hangi kararları verirdi’, sorusunun yanıtını bilmeyi gerektirir. Bunları bilmek için de Atatürk’ü bilmeyi gerektirir. Atatürk’ü bilmek de okumayı, öğrenmeyi gerektirir.

Bir ordunun, komutanı ile aynı zamanda yoldaş da olması, hem güç hem inanç olarak yenilmez bir yekvücutluğun ortaya çıkmasını sağlar.

Eyitişimin gereği, evrende hiçbir şeyin bir an önceki hali ile bir an sonraki hali aynı değil. Sürekli değişiyor her şey. Sürekli yeni durumlarla olgularla karşı karşıyayız. ‘Bu olay karşısında Atatürk ne düşünmüştü’ diyemeyeceğimiz, ‘Bu olayla, Atatürk karşılaşsaydı ne düşünür, nasıl çözerdi’ dememiz, ona göre düşünüp, karar vermemiz hareket etmemiz gereken zamanların içindeyiz. Atatürk’ün ileri görüşlülüğünü bilgi ile saygı ile izleyip, o büyük önderin yaşadığı günlerin ilerisi olan bugün, onun öğrettiklerinin ışığında yoldaşları olarak biz düşünüp, yeni durumlara yeni çözümler üretsek de askerleri olarak hayata geçirsek olmaz mı?

 

*

Kıyıdan kenardan dolanarak, bir şeyler söylemek bile zor.

Ben nerede durduğumu söylemeden duramayacağım.

AKP hükümeti ve onun yanlış dış politika uygulayıcılarının; devletin kendini savunma refleksini harekete geçirinceye kadar yanlışı sürdürüp, kendileri için bir doğru yaratma hevesinin sonucunda, ordumuz Suriye sınırımızda bir hareket yürütüyor.

Mademki ülkeyi AKP yönetiyor, o zaman ne hali varsa görsün, nasıl battıysa öyle çıksın diyemiyorum. “Dikkatli ol düşeceksin!” diye uyardığınız çocuğunuz, tırmandığı yerden düşüp yaralanırsa, “Uyarmıştım, ne halin varsa gör” diyerek onu ölüme terk edemezsiniz.

Hükümette AKP’nin olması, Türkiye’nin benim vatanım olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Türkiye Cumhuriyeti, bugün kötü yönetiliyor olsa da bir bağımsız devletin tüm haklarına sahip bir ülkedir. Sınırlarının ne içeriden ne de dışarıdan kuşatılıp, tehdit altında tutulmasını kabul etmeme hakkı vardır. Buna saygı gösteriyorum. Bu hakkını kullanan devletimizi yönetenlerin ikide bir, çoğu cihatçılardan devşirildiği söylenen ÖSO vb. guruplarını, orada çarpışan kendi askerlerimizden daha makbul bir konuma oturtmaya çalışır gibi görünmelerini kınıyorum.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz