Herkese benden adalet, Mahmut’a yok!

0
322
Beyza Hilal Nur

Beyza Hilal Nur

Geç gelen adalet, adalet değildir. E şimdi bu geç gelen adalet, adalet değilse bu yaklaşan cismin adı nedir?

Bu ülkede hukuk hangi masada ne tür bir içkiye meze oluyor bilmiyorum, ama yaşadığınız bu kafaya her türlü meze gitmiyor orası belli hakim bey! Para, makam, susturucu gibi kullanılıyor artık. Sorum şu hakim bey; bu hukuk halkı mı koruyor, yoksa İslamcı burjuvaları mı? İslamcı burjuvalar kendi feodal devletini kurmuş, hukukunu da oluşturmuş, minareyi çalmış kılıfını diken terziyi öldürmüş, bize adalet satmaya çalışıyor, alamıyoruz fakir, yoksul ve aşığız. Peki, bizim suçumuz ne?

Anayasa kitabını atınca krizler yaşanan bir ülkeden saniyeler öncesi yasayı değiştirip arkasına yaslananlar oldu da krizler çıkmadı. Bugün ne değişti?

Bir öğretmen gözaltında vefat ediyor, sonra görevine iade ediliyor. Azrail’e mi teslim ettiniz iade belgelerini? Geç gelen adalete ne ad vereceğiz bunu düşündünüz mü? Kızdığınız, küstüğünüz herkesi terörist diye şikayet eden bir kitle var. Kırmızı ışıkta geçeni şikayet etmezler, hayvanlara eziyet edenleri şikayet etmezler, görmezden gelirler, görevini ifa eden, kendi halinde insanlara bunu hak görürler. Ey görmezden gelenler, bize de gelin! İşte ülkenin adalet tablosu bu. Hem adalet arıyor hem de kendi adaletsizliğini kendisi peyda ediyor. Diyecek bir şey yok. Haktan hukuktan bahsetmenin bir manası da yok.

İslamcı burjuvaların bahsettiği adalet timsali Ömer, turist Ömer;  Hz. Ömer’le alakası yok. Kendi hayal dünyalarında ürettiği kimseleri sahabeye, alimlere isnat ediyorlar.

Zat-ı muhterem geçenlerde çıkmış “Bir ülkede halk bunalmış ellerini semaya açarak adalet çığlığı atar hale gelmişse yargı sisteminde sorun var demektir” diyor. Sonra da ekliyor: “Hukukun üstünlüğüne önem veriyoruz”. Madem veriyorsunuz, neden bir ülkede halk bunalmış, ellerini semaya açarak adalet çığlığı atıyor? Adaletin sarayı olacağına keşke bir çadırı olsaymış.

29 yaşında bir genç kızı taciz ve tehdit ederek hayatı zindan eden öğretmen tehdit ve tacizden değil Erdoğan’a hakaretten tutuklanıyor. İşte adalet. Yıldız Tilbe şarkısına dönmüş bu iş: “Dolaşık ipin ucunu bul çözeyim”.

Hukuk; iktidarın çıkarlarını korumak için kullanılan bir kalkan oldu. Çünkü egemen sınıfı koruyan bir kitle var, halk gibi görünüyorlar. Çeşitli argümanları var, bunu zaman zaman hepimiz duyduk, “Yol yaptılar, havalimanı yaptılar, kıskanıyorlar”. İşte bu kitle bana ANAP’ı hatırlatıyor. Sanki 35 yıl sonra çıkıp içerideki 17 kişiyi zor zapt ediyoruz diyecekler gibi. Yani bir ülkede var olması gereken yolu kıskanan başka ülkeler var? Ya da Almanya’ya gidecek bir adam durun şu büyük havalimanını görüp gideyim; uçak, havalimanında mola verecek,  varacağı yere öyle yola çıkacakmış gibi bir kıskanma sebebi olabilir mi? Gereksiz sabotelerle asıl konuya bile gelemiyoruz. Ya hu kardeşim bu adalet nerde? Bu hukuk kime çalışıyor?

İhraç ediliyorsun, maaşsız, sigortasız, mal varlıklarına el konulmuş bir şekilde yaşıyorsun, hukukta bir çare yok. AİHM bile diyor ki; “Kendi ülkendeki iç hukuku tüketmeden gelme”. Ya hu bu cevizin içi boş diyoruz, cevizi yemişler diyoruz. Çıkmış kürsülerden, “Hukukun üstünlüğü” diyor. İtiraz kabul etmiyor. Hatırlayalım mı geçen referandumdaki halimizi? ‘Bizim büyük çaresizliğimiz’ filmini tekrar çekmişiz gibi olmuştu.

Hukuk yoksa o ülkede zulüm vardır. Hukuk yoksa o ülkede halk elini semaya açmış adalet çığlığı atar. İşte böyle ülkeler kıskanılmaz. Şimdi herkese benden adalet, Mahmut’a yok!  Çünkü ne demişler; “Vermeyince mabut neylesin Mahmut”, öyle değil mi ama? (!)

Benim istediğim şey şu Nemrut’un sineğinin adaleti. Sinek kadar bir şey istiyorum. Sinek adaleti istiyorum.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz