Hulusi Akar darbe davasına çağrıldı

0
67
Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın, 15 Temmuz darbe davasının 19 Şubat’taki duruşmasında tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

KORSAN – 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ‘Genelkurmay Çatı Davası’nda önemli bir gelişme yaşandı. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi, darbeciler tarafından ‘derdest’ edilen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusu Akar’ı 19 Şubat’ta tanık olarak dinlenmesi için çağırdı. Akar’ın yanı sıra aynı tarihte Kara Kuvvetleri Komutanı olan emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak, mevcut Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz, emekli Orgeneral İhsan Uyar’ın ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın arasında bulunduğu çok sayıda kişi ‘müşteki-tanık’ olarak dinlenecek.

DAVADA 221 KİŞİ YARGILANIYOR

15 Temmuz’da Genelkurmay Başkanlığı’ndaki eylemlerle ilgili olarak aralarında ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyelerinin de olduğu 221 kişi yargılanıyor. Akar, Çolak, Uyar ve Güler, darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından Genelkurmay Karargahı’nda derdest edilerek Akıncı Üssü’ne götürülmüş, darbe girişiminin bastırılmasının ardından serbest kalmışlardı. 21 Şubat’ta ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli general Abidin Ünal ile Göksel Sevindik, Mikail Alıcı, Fikret Tayfur Erbilgin, Mehmet Özlü dinlenecek. Duruşmalar sırasında sanık avukatları özellikle Hulusi Akar, Yaşar Güler ve Abidin Ünal’ın tanık olarak dinlenmesini talep etmişlerdi. (Özkan Arslan / DHA)

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz