Hulusi Akar’dan mahkemeye ‘Afrin’ gerekçesi

0
46
15 Temmuz’da Genelkurmay’ın işgaliyle ilgili davaya tanık olarak çağrılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, ‘Afrin operasyonu nedeniyle’ katılamayacağını bildirdi.

DUVAR – Genelkurmay’ı işgal davasına Hulusi Akar katılmıyor. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı’nın işgaline ilişkin davada mahkeme, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler’in tanık olarak dinlenmesi için davetiye yollamıştı. Akar davanın görüldüğü Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, devam etmekte olan Afrin operasyonu nedeniyle katılamayacağını bildirdi. Aralarında “Yurtta Sulh Konseyi” üyeleri oldukları belirtilen 221 sanık hakkında açılan davanın Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki bugünkü duruşmasına sanıklar, taraf avukatları, müştekiler ve sanık yakınları katıldı. Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak da müşteki sıfatıyla duruşmada hazır bulundu.

MAHKEMEYE DİLEKÇE SUNDU

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, müşteki taleplerinin alınmasına geçilmeden önce mahkemeye gelen dilekçeleri okudu. Dik, müşteki sıfatıyla bugün dinlenmesi beklenen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın operasyon nedeniyle duruşmaya katılamayacağına ilişkin dilekçe sunduğunu söyledi. Dik, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Akyüz’ün de duruşmaya katılamayacaklarına ve katılma talebine ilişkin dilekçe gönderdiğini kaydetti. Duruşma, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın dinlenmesiyle devam ediyor. (Kaynak: Milliyet)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz