İdlib’de ne oluyor?

0
187

Ali Taş

Birkaç gündür sosyal medyada Afrin Operasyou ile ilgili yoğun bir etkinlik göze çarpıyor. Çok çeşitli konularda yapılan paylaşımlar teme olarak iki konu üzerinde yoğunlaşıyor. Birincisi, TSK’nın bölgede başta napalm olmak üzere kitle imha silahlarının kullanıldığı yönünde. Bununla ilgili açıklama bugün (30 Ocak 2018) TSK’nin resmi internet hesabından yapıldı.

Diğer konu başlığı ise İdlib’te TSK ile Suriye Devlet Güçlerinin, yani Suriye Ordusu’nun karşı karşıya geldiği ve yer yer çatışmaların yaşandığı haberiydi. Bu habere yabancı basın kuruluşları da yer veriyordu. Bu gelişme üzerine Korsan Haber olarak Şam’da bulunan arkadaşlarımızla bağlantıya geçtik ve konuyu araştırmalarını istedik.

İdlib olayının Şam’dan gelen bilgilere gelişimi ve mevcut durumu şöyle. Yaklaşık bir aydır, İdlib bölgesinde Suriye Ordusuna dönük taciz atışlarının olduğu, yer yer çatışmaların yaşandığı bilgisi doğru. Ancak yapılan taciz atışları ve yaşanan çatışmalar Suriye Ordusu ile ÖSO güçleri arasında yaşanmaktadır. Peki, Afrin Operasyonunda ÖSO, TSK ile birlikte hareket etmekteyken, nasıl oluyor da aynı ÖSO nasıl oluyor da İdlib’de böyle bir harekette bulunabiliyor?

Bütün alan uzmanlarının belirttiği gibi ÖSO çok parçalı bir yapı ve tamamı Türkiye ile işbirliği içinde değil. Afrin Operasyonuna destek veren kuvvetler Türkiye ile işbirliği yaparken, İdlib’de bulunan unsurlar bağımsız hareket ediyor. Bu nedenle de Suriye Ordusuna karşı hareketlerde bulunabiliyorlar. Ancak bugünlerde ÖSO algısı Türkiye ile özdeşleştiği için İdlib’deki saldırılar da sanki Türkiye ile Suriye Ordusu karşı karşıya gelmiş gibi gösteriliyor.

Peki bu hareket denklemin neresine oturuyor? Bunu çözebilmek için bazı parçaları birleştirmemiz gerekiyor. Hatırlanacağı gibi, Afrin Operasyonu başlamadan hemen önce Rus kuvvetleri bölgeden çekilmiş, ABD’de Afrin konusunda YPG’yi yalnız bırakmıştı. Bu durum da, uluslararası çevrelerde Türkiye’nin Afrin Operasyonuna vize olarak algılanmıştı. İlerleyen günlerde bu sefer YPG’nin Afrin’i Suriye Devleti’ne bırakmak istediği haberleri düşmüştü basına. Bu haber de doğruydu ama eksikti. YPG’nin Afrin’i Suriye Devletine bırakma talebi basın organlarına düşmeden3 – 4 gün önce, yani harekatın başladığı günlerde gerçekleşmişti. Ama Suriye Devleti bu talebi, Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemediği için reddetti. Çünkü YPG’nin talebi, ABD’nin Suriye ile Türkiye’yi karşı karşıya getirme çabasıydı.

ABD bu çabadan istediği sonucu alamayınca, bu sefer aslında bir aydır devam eden bir durumu sanki Türkiye ile Suriye çatışma varmış gibi yansıtarak, YPG eli ile başaramadığını ÖSO üzerinden gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Çünkü Fırat Kalkanı, Referandum ve Afrin Operasyonu ile kaybettiği pozisyonunu buradan yeniden düzeltmeye çalışmaktadır.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz