İkinci el araçta ‘garanti’ dönemi

0
100
İkinci el araç alım satışını düzenleyen yeni yönetmelikle garanti zorunluluğu getirildi. Satışlar ekspertiz raporuyla yapılacak. Satıcılara yetki belgesi yanında iflas etmemiş ya da iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olmak şartı konuldu.

KORSAN – Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ile birlikte hazırladığı yönetmelikle 2. El araç satış döneminde yeni bir dönem başlıyor. Resmi Gazete’nin dünkü nüshasında yayınlanan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’ ile 2. El araba satışlarında satıcılara, sattıkları araç için motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi için ya 3 ay, ya da 5 bin kilometre garanti verme zorunluluğu getirildi. Buna göre, belirtilen yerlerde oluşacak arızaların giderilmesi için satıcıya 30 işgünü süre veriliyor. Bu süre motosikletler için 20 gün olarak belirlendi. 8 yaş üstü ya da 160 bin kilometre üzeri araba ve motosikletler de garanti kapsamı dışında kalacak.

ARAÇ SATIŞINDA YETKİ BELGESİ

  1. El araç satışında ekspertiz raporu zorunluluğu da yönetmelikle getirilen yeni düzenlemeler arasında yer aldı. Ekspertiz raporu hazırlama zorunluluğu ise, araç satışını gerçekleştiren yetkili kişilere verildi. 2. El araç satışı sırasında ekspertiz raporu da zorunlu belgeler arasında yer alıyor. 2. el araç satışı için yetki belgesi alma zorunluluğu da yönetmelikle düzenlenen başlıklar arasında. Buna göre yetki belgesi alabilmek için oda kaydı, vergi mükellefiyeti gibi şartların yanı sıra, iflas etmemiş ya da iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olmak şartı da getirildi. Daha önceden iflas etmiş ve itibarını yeniden kazanamamış kişi ya da işletmeler 2. El araç alım satımı yapamayacak. (Haber Merkezi)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz