İran: ABD çıkmazsa biz çıkarırız

0
160
Şam yönetiminin en güçlü bölgesel müttefiki olan Tahran’dan, ABD’nin Suriye politikasına sert bir eleştiri geldi. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD’nin Fırat’ın doğusundaki askeri varlığına tepki gösterdi.

KORSAN – ‘Filistin intifadasına destek’ konulu bir konferansta konuşan Ali Ekber Velayeti, ABD’nin Suriye’nin doğusunda, Suriye Demokratik Güçleri ile ortaklık içinde sürdürdüğü askeri varlığı hakkında, “ABD ya Fırat’ın doğusundan kendi istekleriyle çıkar ya da biz kovarız” ifadelerini kullandı. Velayeti “Washington bölgedeki ülkeleri devirmek için onları bölmeye çalışıyor. Ve Suriye’deki son gelişmeler de bu planın bir sonucu. ABD Irak’ta başarısız olduğu gibi Suriye’yi de bölmeyi başaramayacak. Ya Fırat’ın doğusundan kendileri çıkarlar ya da onları oradan biz kovarız” diye konuştu.

‘İSRAİL BAYRAĞINA SESSİZ KALAMAYIZ’

İran merkezli Mehr haber ajansının aktardığına göre Velayeti, “Ortadoğu dünyanın atan kalbi ve her ülke bu bölgede etkili olmak istiyor. Irak Kürdistanı’ndaki referandum sırasında İsrail bayrağı dalgalandırılırken nasıl sessiz kalabiliriz?” dedi. Velayeti ‘ABD’nin ‘Büyük Ortadoğu’yu yaratmak istediğini’ ve Libya, Suriye, Irak ve Yemen’deki gelişmelerin bunun sonucu olduğunu savundu. Velayeti konferansta “İran’ın bölgedeki etkisi kaçınılmaz. İran bölgede kilit aktör olmayı sürdürecek. İran’ın bölgedeki mazlum ülkeleri terk etme niyeti yok” diye konuştu. (Kaynak: Sputnik)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz