İran Trump’ın teklifini reddetti

0
96
Trump yönetiminin İran’a gizli şekilde doğrudan görüşme önerdiği, ancak Tahran yönetiminin Trump’a hiç güvenmediği için teklifi reddettiği ileri sürüldü.

KORSAN – ABD yönetiminin İran’a aralarındaki ihtilafları gidermek için tarafsız topraklarda doğrudan görüşme yapmayı teklif ettiği iddia edildi. Kuveyt’in El Ceride gazetesi, haberi İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi’nden bir kaynağa dayandırdı. İran Ulusal Güvenlik Konseyi’nden kaynak “Amerikalılar görüşme yeri olarak Muskat ya da Cenevre’yi önerdi. İlkin İran’da hapiste tutulan çifte vatandaşların durumunu görüşmek istediler, ama daha sonra gizli kalması kaydıyla bir dizi anlaşmazlık konusunu görüşmeyi teklif ettiler” dedi.

‘NÜKLEER ANLAŞMAYI İPTAL ÇABASI’

Teklifin 1979’dan beri birbirine hasım iki ülke arasındaki çok sayıda sorundan bazısını çözme perspektifi taşımasına rağmen Tahran’dan ret yanıtı geldiği aktarıldı. Başkan Donald Trump’ın nükleer anlaşmayla ilgili daha sert tutum almasından sonra Washington’un Tahran’ın güvenini kaybettiğini belirten kaynak, İran Ulusal Güvenlik Konseyi’nin de Washington ile doğrudan görüşmeye karşı çıktığını söyledi. Selefi Barack Obama’nın büyük emek harcadığı ve BM Güvenlik Konseyi’nin onay verdiği İran’la nükleer anlaşmayı feshetmek için uğraşan Trump, BM Genel Kurulu’nda yaptığı ilk konuşmada dünya liderleri önünde İran’a karşı saldırgan söylemiyle de şimşekleri çekmişti. Bugüne dek AB, Trump’a karşı durup anlaşmaya tam desteğini devam ettirdi. (Kaynak: Sputnik)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz