İşte özgürlüğün fotoğrafı!

0
87
Tahliye edilen gazeteci Deniz Yücel’i cezaevi çıkışında eşi karşıladı.  Eşiyle birlikte evine gelen Yücel, 45 dakika kaldıktan sonra gezmeye çıktı. Yücel hakkında hazırlanan iddianamede 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

KORSAN –  Alman Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel hakkında hazırlanan iddianame ile birlikte tahliye edildi.  Deniz Yücel’i tahliyesinin ardından cezaevi önünde eşi Dilek Mayatürk Yücel karşıladı. İkili birbirine sarılarak hasret giderdi. O anları çeken avukatı Veysel Ok, fotoğrafı sosyal medyadan paylaştı. Ok’un paylaştığı fotoğrafta, Deniz Yücel’i cezaevi çıkışında karşılayan eşi Dilek Mayatürk Yücel’in elindeki maydanoz dikkat çekti.

İŞTE O MAYDANOZUN HİKAYESİ

Fotoğraftaki maydanozun hikayesi Yücel’in tutuklu bulunduğu dönemde Die Welt’te yayımlanan mektubuyla ortaya çıttı. Yücel eşine yazdığı o mektupta, “Hapishane bakkalına haftalık siparişlerimi verirken düzenli yeşil şeyler ısmarlıyorum: Bana ağaçları hatırlatan dereotu ve Dilek’i hatırlatan maydanoz. (Beraber çıktığımız ilk tatilde plaj çantamızda o kadar fazla maydanoz vardı ki, Dilek onları ‘aşkımızın ağacı’ ilan etmişti.) Bu bitkileri, vazo yerine ikame ettiğim, kesilmiş kola şişelerinin içine koyuyorum. Bir defada çok fazla demet olmadığı zaman gardiyanlar bir şey demiyor. Bitkilerin kök salmaması koşuluyla bu yasak da değil. Dereotuyla maydanoz işi o noktaya vardıramıyorlar zaten, en azından ben onları sararıp solmaktan kurtarmayı henüz başaramadım” demişti.

EŞİYLE BİRLİKTE GEZMEYE ÇIKTI

Tahliye edilen gazeteci Deniz Yücel eşiyle birlikte akşam saatlerinde evlerine geldi. Yücel, gazetecilerin soruları üzerine açıklama yapmayacağını belirtti. Evinde yaklaşık 45 dakika kalan Deniz Yücel, eşiyle birlikte konsolosluk aracına binerek buradan ayrıldı. Yücel evinden çıkışta da açıklama yapmadı.

YÜCEL İDDİANAMESİNİN DETAYLARI

Deniz Yücel hakkında 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamenin detayları da belli oldu. Hazırlanan iddianamede, Yücel’in yazdığı yazılarda FETÖ ve PKK terör örgütlerinin propagandası yaparak halkın bir kesimini diğer bir kesimine yönelik olarak aleni şekilde kin ve düşmanlığa tahrik ettiği iddia edildi. İddianamede Yücel hakkında, 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, Deniz Yücel’in Almanya’da yayın yapan, bu nedenle de Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre basın kanunu kapsamında yer almayan Alman Die Welt isimli yayın kuruluşunda Almanca dilince suç teşkil eden bir kısım yazılar yazdığı belirtildi.

YAZILARA İDDİANAMEDE YER VERİLDİ

Yücel’in 19 Haziran 2016 tarihindeki yazısında PKK terör örgütü mensubu kişilerle ilgili olarak övücü mahiyette ibareler kullandığı kaydedildi.  İddianamede, Yücel’in kullandığı bu ifadelerle, örgütün sözde ideolojisi, lideri ve sembolleri üzerinde yüceltme maksadıyla söylemlerde bulunduğu vurgulandı. Yücel’in 18 Temmuz 2016 tarihindeki yazısında ise 15 Temmuz darbe girişimine ilgili FETÖ’yü aklamaya yönelik, beyanlarının bulunduğu belirtilerek, bu suretle de FETÖ’nün propagandasını yapma suçunu işlediği kaydedildi. İddianamede, Deniz Yücel’in aynı gazetede 26 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan bir yazısındaki ifadelerde ve yine 27 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan başka bir yazısında da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlediği iddiasına yer verildi.

GÜLEN KİTABI EVİNDE BULUNDU

İddianamede Yücel’in evinde yapılan aramada Fetullah Gülen tarafından yazılan bir adet kitap ele geçirildiği, HTS kayıtlarında ise PKK terör örgütüyle iltisaklı olduğu tespit edilen 59 farklı kişiyle 2014 ve 2017 yılları arasında görüşme kayıtlarının bulunduğu tespitine yer verildi. İddianamede “Bu sebeplerle şüphelinin FETÖ ve PKK terör örgütlerinin söylem ideolojileri doğrultusunda yazılar yazmak suretiyle atılı suçu işlediği anlaşılmıştır” denildi. Yücel’in yazılarının yayınlanma tarihleri ile söylemlerin yönelik olduğu terör örgütlerinin farklılığı dikkate alınarak terör örgütü propagandası yapmak suçunu iki kez zincirleme işlediği iddia edildi.

BAZI SUÇLARA TAKİPSİZLİK VERİLDİ

Yücel hakkında başlatılan, “Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma”, “Silahlı terör örgütü üyeliği”, “Bilişim sisteminin işleyişini engelleme veya bozma” suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verildiği de belirtildi. Deniz Yücel’in PKK terör örgütünün ve FETÖ terör örgütünün propagandası suçlarını zincirleme olarak ika ettiği, yine halkın bir kesimini diğer bir kesimine yönelik olarak “kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarını işlediği anlaşıldığı belirtilen iddianamede, Yücel’in bu suçlardan 4 yıldan 18’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Die Welt Gazetesi’nin Türkiye muhabiri Deniz Yücel,  geçen yıl 14 Şubat’ta gözaltına alınmış, 27 Şubat’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından, “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından tutuklanmıştı. (Ümit Türk / DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz