‘İttifak yasası’na boykot çağrısı

0
77

CHP’li Selin Sayek Böke, ittifak tasarısının yasalaşmasıyla adil ve güvenli seçim ortamının yol edildiğini savunarak boykot ve/veya çekilme çağrısında bulundu.

KORSAN – CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, gece AKP ve MHP’lilerin oylarıyla Meclis’te kabul edilen ‘ittifak yasası’na ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Böke, tasarının yasalaşmasıyla adil ve güvenli seçim ortamının yol edildiğini savunarak boykot ve/veya çekilme çağrısında bulundu.  Böke, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: “Dün gece adil ve güvenli seçim yok edildi. Ya izleyeceğiz ya da gerçek bir seçimin asgari koşulları sağlanana dek boykot ve/veya çekilme seçeneklerini ele alacağız. Karar hepimizin”. Böke Meclis’te görüşmelerin devam ettiği gece saatlerinde de paylaşımda bulunarak, seçim ittifakı tasarısına dikkat çekmeye çalışmıştı. Böke, “TBMM’de Türkiye’nin güvenli seçim hakkı çalınıyor” demişti.

SABAHA DOĞRU GÜNDEME GETİRİLDİ

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı ve siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda sabaha kadar süren görüşmeler sonucu kabul edildi. AKP ile MHP, partilerin seçim ittifakına imkan veren 26 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na 21 Şubat’ta sunmuştu. Teklif, Anayasa Komisyonu’nda ele alınarak kabul edilmesinin ardından gece saatlerinde Genel Kurul’da görüşülmeye başlanmıştı. ‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ sabah saatlerine kadar süren mesainin ardından AKP ile MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi.

CHP VE HDP’Lİ VEKİLLER PROTESTO ETTİ

CHP ile HDP, Meclis’in sabaha kadar çalıştırılmasına tepki göstererek, AKP ile MHP’nin teklifi ‘kamuoyundan dikkatinden kaçırmak’ için acele ettiğini savundu. Muhalefet, yasanın seçim güvenliği ve güvenilirliğini zedeleyen maddeler içerdiğini belirterek, bu çerçevede ‘sandıkların birleştirilerek taşınması, mühürsüz zarfların geçerli sayılması, sandıklara güvenlik güçlerinin müdahalesi ve seyyar sandığın kanuni düzenlemeye bağlanması’ gibi çeşitli maddelere itiraz ediyor. (Kaynak: Diken)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz