Kalın’dan Kılıçdaroğlu’na cevap: Suriye’yle temas yok

0
78
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Esad’la görüşülsün’ açıklamalarını değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Rejimle ilişki çok defa soruldu, açık tavrımızı ortaya koyduk. Temasımız söz konusu değil, temasın kurulması da söz konusu değil” dedi.

KORSAN –  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın düzenlediği basın toplantısının gündeminde Afrin operasyonu vardı. Kalın, Fransa ve İran’dan gelen ‘Afrin operasyonu durdurulsun’ çağrılarına cevap verdi. Fransa’dan Afrin harekâtı nedeniyle yeni bir çıkış gelmiş, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, “Ankara savaşa savaş eklenmemeli” açıklaması yapmıştı. İran’dan dün iki kez ‘Afrin’e yönelik operasyonu durdurun’ açıklaması gelmişti. Kalın, eleştirilere ilişkin “Fırat Kalkanı Harekatı başladığında da çeşitli endişeler gündeme gelmiştir. Orada hayata geçirilen temel ilkeler bu harekatın ne kadar başarılı olduğunu da net bir şekilde ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

‘REJİMLE TEMAS SÖZ KONUSU DEĞİL’

Kılıçdaroğlu’nun Esad’la görüşme önerisine cevap veren Kalın “Rejimle ilişki çok defa soruldu, açık tavrımızı ortaya koyduk. Temasımız söz konusu değil, temasın kurulması da söz konusu değil. Suriye’nin birlik ve beraberliğini sağlayacak bir devlet yapısı ve liderliğin ortaya çıkması büyük önem arz ediyor” açıklaması yaptı. ÖSO’ya yönelik eleştirilere de değinen Kalın “ÖSO, meşru Suriye muhalefetinin önemli bir parçasıdır. Ülkenin, devletin beka meseleleri söz konusu olduğunda partizan bir şekilde bunlar ele alınmaz. Burada küçük siyasi hesapların bir kenara konulması, milli hedeflerimiz doğrultusunda kenetlenmenin yaşanması gerekir. Maalesef bazı çevrelerin bunun aksi yönde açıklamalar yapmaya çalıştığını, ÖSO’yu terörle ilişkili gibi göstermeye çalıştığını izlemekteyiz” dedi.

‘SOÇİ’DE BAZI HATALAR YAPILDI’

Soçi’deki zirvede bazı hatalar yapıldığını söyleyen Kalın, “Bizim açımızdan Soçi’de bir takım hatalar yapıldı. Buna rağmen sonuç bildirgesinde BM 2254 sayılı karara atıf yapılması noktasında önemli adım atıldı. 150 kişilik anayasa komisyonu kurulması kararı alınmıştır. Bu komisyona verilecek isimleri belirleme sürecini başlattık. Bu siyasi geçiş sürecinde önemli adımdır” değerlendirmesinde bulundu. Batılı ülkelerin PYD’yi terör örgütü olarak görmedikleri yönünde açıklamalar yaptığını hatırlatan Kalın, “AB PKK’yı ancak 2002’de, yıllar sonra terör örgütleri listesine alabilmiştir. 1988-2002, bu kadar zaman dilimi içinde gerçekleşmiş. Biz yine aynı uyarıyı yapıyoruz, gecikmiş bir karar vermelerinin bugün terörle mücadeleye zarar verdiklerini hatırlatmak istiyoruz. PKK konusundaki gecikmeyi PYD konusunda yapmamaları konusunda uyarıları yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TİLLERSON ZİYARETİYLE İLGİLİ BİLGİ

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın ziyaretine ilişkin bilgi veren Kalın, “Kendi talepleri üzerine gerçekleşiyor. Dışişleri Bakanımızın misafiri olarak gelecekler ve sayın Cumhurbaşkanımız da kendilerini kabul edecekler. (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı) McMaster benim misafirim olarak gelecek. Bu ziyaretler önemli. Biz ABD ile güvenin yeniden tesisis için bir çaba içindeyiz. Ama bu güveni sağlayacak olan da sahada atılacak somut adımlardır” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NU ‘MANİDAR’ BULDU

Kılıçdaroğlu’nun Salih Müslim açıklamalarını değerlendiren Kalın “Kılıçdaroğlu’nun PYD/YPG’nin bir terör örgütü olduğunu ifade etmesi memnuniyet verici ama gecikmeli şekilde yapması da manidar. Hala CHP içinde PYD’ye terör örgütü diyemeyen, dolaylı olarak onlar destek veren bir takım seslerin olduğunu da görüyoruz. Umarız Kılıçdaroğlu bu konuda adımlar atacaktır. Terörün her türüne karşı net bir mücadele verilmesidir önemli olan” dedi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz